Evli Kadın Kızlık Soy İsmini Kullanabilir mi?

Evli Kadın Kızlık Soy İsmini Kullanabilir mi?

Evli Kadın Kızlık Soy İsmini Kullanabilir mi?

22.11.2001 günlü, 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu’nun 187. maddesi şöyledir: “Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir.
Bu konuda emsal bir karar söz konusudur;
İzmir 1. Aile Mahkemesi, “iş ilişkilerinde kızlık soyadıyla tanındığı, evlendikten sonra aldığı soy ismin özel ve iş yaşamında karışıklığa neden olduğu” gerekçesiyle evlilik soy isminin iptali için dava açan kadının lehine karar verdi.
İzmir’de yaşayan bir kadının iş yaşamında kızlık soyadıyla tanındığı için evlilik soyadının iptali istemiyle dava açtığı mahkeme, kadının kızlık soyadını kullanmasına karar verdi.
İzmir 1. Aile Mahkemesi, 31 Aralık 2019’daki karar duruşmasında, kadının talebini kabul etti ve evlilik soyadının iptaline, sadece kızlık soyadı olan “Kılıçkıran”ı kullanmasına hükmetti.
“Kişinin soy ismi manevi varlığını oluşturur”,
Evlilik birliği içinde bağımsız bir birey olan kadının kendi bekarlık soyadını kullanması onun en doğal hakkıdır. Bu nedenle kadın eş dilerse bekarlık soyadını kullanabilir.
Yargıtay’a göre bu hak AİHS 8 ve Anayasanın 17. Maddesi gereğince bir insan hakkıdır.(1)
Bekarlık soyadını kullanmak isteyen kadın eş, idari yoldan bu işlemi gerçekleştirememektedir. Mutlaka dava açmak zorundadır. Bu dava kesin kazanılacak bir davadır.
Şöyle ki; Evli kadının bekarlık soyadını kullanması için Aile Mahkemesine dilekçe vermesi zorunludur. Dava, erkek eş ve nüfus müdürlüğüne yöneltilmelidir. Açılan davada haklı sebep ve erkek eşin rızası aranmadan Aile Mahkemesi davanın kabulüne karar verecektir.

avukat , en iyi boşanma avukukatı , floryada en iyi avukat

küçükçekmece de boşanma avukatı , hukuk bürosu , en iyi avukat ,