Sınırdışı Kararına İtiraz 2023 | Deport Avukatı

Sınırdışı Kararına İtiraz 2023 | Deport Avukatı Yabancılar hukuku alanında avukat hizmeti vererek yabancı vatandaşlara, yabancılar hukuku alanında giren dava ve işlerde hukuki destek sunmaktayız. Deport...

Mücerretlik ne demek

Mücerretlik ne demek? Kıymetli evrak niteliğini taşıyan senetlerden bazıları sebepli, bazıları ise (mücerret ) soyuttur. Bu bakımdan öğretide ve mahkeme kararlarında sebepli olan ve olmayan...

Kamulaştırma Maddi Düzeltim Davaları

Kamulaştırma Maddi Düzeltim Davaları Kamulaştırma ne işe yarar? Kamulaştırma, devletin kamu yararını gerekçe göstererek bir kimsenin sahipliğinde bulunan özel mülkiyete rızası dışında son vermesidir. Kamulaştırma işlemini...
MANŞETİntihara Yönlendirme Suçu | İntihara Azmettirme Adıyaman

İntihara Yönlendirme Suçu | İntihara Azmettirme Adıyaman

-

- Advertisment -spot_img

İntihara Yönlendirme Suçu | İntihara Azmettirme Adıyaman

  • Bir kişiyi intihar etmesi için azmettiren,
  • intihara teşvik eden,
  • intihar edecek kişinin bu kararını kuvvetlendiren,
  • intihar eden kişiye yardım edilmesi,

Bu hallerde bir kişiyi intihara yönlendiren kişi suç işlemiş olur. İntihara yönlendirme suçunun bu şekillerde işlenmesi ile oluşur. Suçun oluşması için intihara yönlenen kişinin yaşamına son vermesi yahut yaralanması gerekmez.

İntihara Azmettirme

İntihar etme kararı olmayan bir kişiye intihar kararının aldırılmasıdır. Yani intihar etmek gibi bir kararı olmayan kişiyi düşünce yahut herhangi bir şekilde ikna edilmesidir. Örneğin kişinin iflas etmesi karşısında kendisini öldürmek gibi bir düşüncesi yokken bu kişiye; “bu kadar borçla nasıl yaşayacaksın öldür kurtar kendini” denilmesi suretiyle kişi intihara azmettirilmiştir.

İntihara Teşvik Edilmesi

Bir kişinin intihar etmek için düşüncesi vardır. Ancak henüz kararını vermemiştir. Bu halde kişinin kararını vermesini sağlamaktır. Örneğin kişinin yaşadığı kötü bir olay neticesinde “ölmekten başka çarem yok” sözlerine karşılık ” ben senin yerinde olsam kendimi öldürürdüm” şeklinde kişinin teşvik edilmesidir.

İntihar Kararını Kuvvetlendirme

Kişi intihar etme kararını vermiştir. Yani intihar etmekteki düşünce aşamasını geçmiştir. İntihar edecektir ve harekete geçmiştir ancak henüz intiharını gerçekleştirmemiştir. Örneğin atlamak için çatıya çıkan bir kişiye “atlayacaksan atla artık” denilmesi intiharını kuvvetlendirmektir.

İntihara Yardım Etme

Kişi intihar etme kararını almıştır. Ancak intihar etmek için gerekli ortamın hazırlanmasında bir başkası tarafından yardım edilmesiyle birlikte suç işlenmiş olur. Örneğin kendini silahla vurmak isteyen birine silahını vermek yahut bir yerden atmak isteyen kişiyi oraya götürmek gibi fiillerle işlenebilir.

  • Sayılan unsurlardan birinin gerçekleşmesi suretiyle kişi intihara yönlendirilmişse suç oluşur. Bu halde fail 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ancak failin bu ceza miktarıyla cezalandırması için kişinin henüz intiharının gerçekleşmemiş olması gerekir.
  • İntiharın gerçekleşmesi durumunda fail 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası alır.

Başkalarının Alenen İntihara Teşvik Edilmesi 

Başkalarının alenen intihara teşvik edilmesi ayrı bir fıkrada düzenlenmiştir. Ve suçun temel şekline göre, ceza artırılmıştır. Bu halde ceza alınması için aleniyet unsuru sağlanmış olmalıdır. Ceza hukukunda aleniyet; bir söz yahut davranışın belirsiz sayıda kişi tarafından algılanmasıdır. Örneğin yolda herkesin içinde bir kişinin intihara teşvik edilmesi. Burada tek mağdur olan intihar eden kişi değil bu fiili orada gören toplumun diğer kesimidir. Bu halde cezası 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasıdır.

 

Failin intihara bir kişi söz yahut davranışlarla yönlendirmesi değil bizzat cebir, tehdit unsurlarıyla kişi intihara mecbur bırakılmışsa; intihara yönlendirme suçu değil, kasten öldürme suçu oluşmuştur. Aynı zamanda işlediği fiilin anlam ve sonuçlarını anlama bakımından algılama yeteneği gelişmemiş olan kişilerin yahut algılama yeteneği ortadan kalkmış kişilerin intihara sevk edilmesi halinde de kasten öldürme suçu oluşur.

İntihara Yönlendirme Suçu Adli Para Cezasına Çevrilebilir Mi?

Adli para cezası bir suça karşılık tek başına verilebileceği gibi hapis cezasıyla birlikte de uygulanabilir yahut hapis cezasından adli para cezasına da çevrilebilir. Adli para cezası kasten işlenen suçlarda; verilen suçun hapis cezasının 1 yılın altında kalması halinde uygulanabilir. İntihara yönlendirme suçunun ceza miktarı nedeniyle adli para cezasına çevrilemez.

İntihara Yönlendirme Suçunda Hükmün Açıklanması Geri Bırakılması Kararı Verilebilir Mi?

Sanık hakkında verilen cezanın belirli bir denetim süresi içerisinde geçirmesi ve denetim süresi içerisinde yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde ceza kararı ortadan kalkar ve davanın düşer. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilmesi için sanığa hükmedilen cezanın 2 yıl veya daha altında kalması halinde mümkündür.

İntihara Yönlendirme Suçunda Şikayet Süresi

İntihara yönlendirme suçu şikayete tabi bir suç değildir. Savcılık tarafından soruşturması re sen yapılır. Dolayısıyla şikayetçi olan bir ilgili varsa dahi ve kamu davasına müdahil olarak katılmışsa ve daha sonra şikayetinden vazgeçse bile ceza davası düşmez.

İntihara Yönlendirme Suçunda Zamanaşımı Süresi

İntihara yönlendirme suçunun temel halinde dava zamanaşımı süresi 8 yıldır. (TCK 84/1) Diğer hallerde ise yani temel haline göre ceza miktarının artmış olduğu hallerde dava zamanaşımı süresi 15 yıldır. Bu süre içerisinde soruşturma ve kovuşturma yapılmamışsa yahut açılan dava kanuni süre içerisinde sonuçlandırılmamışsa ceza davası düşmesine sebep olur.

İntihara Yönlendirme Suçunda Görevli Mahkeme

İntihara yönlendirme suçunda görevli mahkeme Asliye Ceza Mahkemesidir.

Ancak işlenen fiilin, kasten öldürme suçu ile cezalandırılmasının öngörüldüğü hallerde Ağır Ceza Mahkemesi görevli olacaktır.

İntihara Yönlendirme Suçu | İntihara Azmettirme Adıyaman

Stajyer Av. Merve ÇATAR

Makale Yazarlığı İçin

Avukat veya akademisyenler hukuk makalelerini özgeçmişleri ile birlikte yayımlanmak üzere asalhukukdanismanlik@gmail.com adresine gönderebilirler.

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

En Son Eklenenler

V-84 Tahdit Kodu Nasıl Kaldırılır | Deport Kodu 2023

V-84 Tahdit Kodu Nasıl Kaldırılır | Deport Kodu 2023   Yabancılar Neden Deport Olur Yabancılar vize ihlali yaptıklarında, ahlaka ve kanunlara aykırı...

İşkence Nedir | İşkence Suçunun Cezası 2023

İşkence Nedir | İşkence Suçunun Cezası 2023 İşkence Nedir? İşkence kelime anlamı olarak ; bireylerin çok ağır bir biçimde ıstırap ve...

Mirasçılıktan Çıkarma Nedir | Bağcılar 2023

Mirasçılıktan Çıkarma Nedir | Bağcılar 2023 Miras Nedir? Bir kimsenin, ölümü üzerine varislerine kalan haklar, malları ve borçlarıdır. Yasal kabul edilen...

Mirasçılıktan Çıkarma Nedir | Avcılar 2023

Mirasçılıktan Çıkarma Nedir | Avcılar 2023 Miras Nedir? Bir kimsenin, ölümü üzerine varislerine kalan haklar, malları ve borçlarıdır. Yasal kabul edilen...
- Advertisement -spot_imgspot_img

V-69 Tahdit Kodu Nasıl Kaldırılır | Deport Kodu 2023

V-68 Tahdit Kodu Nasıl Kaldırılır | Deport Kodu 2023   Yabancılar Neden Deport Olur Yabancılar vize ihlali yaptıklarında, ahlaka ve kanunlara aykırı...

V-68 Tahdit Kodu Nasıl Kaldırılır | Deport Kodu 2023

V-68 Tahdit Kodu Nasıl Kaldırılır | Deport Kodu 2023   Yabancılar Neden Deport Olur Yabancılar vize ihlali yaptıklarında, ahlaka ve kanunlara aykırı...

Yargıtay Kararları

Avukat Mazeret Dilekçesi Sunarken Başka Mahkemeyi Belirtmeli

Avukat Mazeret Dilekçesi Sunarken Başka Mahkemeyi Belirtmeli Yargıtay 21. Hukuk...

Yanlış Tedavi Sonucu Uzuv Kaybı Nedeniyle Tazminat Talebi

Yanlış Tedavi Sonucu Uzuv Kaybı Nedeniyle Tazminat Talebi T.C. YARGITAY 13. HUKUK...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunları da beğenebilirsinİLGİLİ
size önerilen