Şiddet Gören Kadın Hangi Kurumlara Başvurabilir?

Şiddet Gören Kadın Hangi Kurumlara Başvurabilir?

Şiddet Gören Kadın Hangi Kurumlara Başvurabilir?

Kadınlar  , Kadınlarımız baş üstünde tutulması gereken en değerlilerimiz. Kadınlarımız çocuklarına veya aile bireylerine karşı bir eylem gerçekleşeceği korkusuyla yaşamak zorunda kalması hayatlarının çekilmez bir hale gelmesine neden olmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Enstitüleri tarafından gerçekleştirilen çalışmaya göre Türkiye’de eşi veya birlikte olduğu erkeğin fiziksel veya cinsel şiddetine maruz kalan kadınların yüzde 44’ü yaşadıkları şiddeti kimseye anlatamadıklarını belirtmişlerdir.

Çalışmaya göre şiddet gören kadınların yaklaşık yarısı ilk kez, araştırma için yapılan görüşmeler sırasında başlarından geçenleri dile getirdikleri görülmüş. Eğitim durumu olmayan her on kadından yaklaşık altısı şiddeti kimseye anlatamamıştır.

Türkiye’de yaşayan kadınlar eş, sevgili, aile bireyleri tarafından sürekli şiddete maruz bırakılmaktadır.

Boşanmak istemeyen eş, karısına fiziksel şiddet uygulamayı dahası öldürmeye teşebbüs etmekten bile çekinmemektedir. Bundan dolayı; saldırgan partnere boşanma kararı açıklanırken daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Dünya Sağlık örgütü, kadının saldırgan partnerinden ayrılmayı planladığı durumlarda, bu kararını partnerinin önünde açıkça söylemesinin oldukça tehlikeli ve kritik olduğunu belirtiyor.

Kadınlar ayrılık kararını saldırgan partnerin olmadığı zamanda evi terk ederek, not bırakarak, veya sonrasında telefonla arayarak söylemelidir. Çünkü şiddet uygulayan erkekler, kadınlardan ayrılık kararını duydukları zaman ciddi bir öfke duyuyorlar. Bunun en yoğun olduğu zaman ise ayrılık kararının kadınlar tarafından iletildiği andır. Ayrılık kararını yüz yüze söylemek yerine farklı yollarla iletmek, kadınları şiddetten ve cinayetten koruyabilen bir unsur olarak ifade edilmektedir.

Şiddete uğrayan kadınların nereden yardım alabileceklerini bilmelerinin bu durumla mücadele etmeleri açısından büyük önem izah etmektedir. Bu yüzden bu yazımızda mağdur kadınlarımız için hangi kurumlardan destek alması gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

Şiddete uğrayan kadınların şu kurumlardan yardım almaları mümkündür.

Bunlar; Şiddet Önleme Ve İzleme Merkezi, Barolar, Polis Merkezi Amirlikleri, Kaymakamlıklar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Muhtarlıklar, Belediyeler, ve ilgili STK’lardır.

İçlerinde en önemlisi Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’dir.

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM); Şiddete uğrayan ve şiddet uğrama tehlikesi bulunan kadınlar, çocuklar, aile bireyleri ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişiler hakkında 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun kapsamında tedbir kararı talep edilebilir.

ŞÖNİM’ler Barolarla koordinasyonlu bir şekilde çalışarak şiddete uğrayan kadınları Baroya yönlendirmektedir. Baro tarafından da mağdur kadınlarımıza ücretsiz avukat ataması yapılmaktadır.

Bunun yanında Sığınmaevinde kalan kadınlar için ise mağdur kadının hiçbir geliri yoksa bakanlığa bağlı Sığınmaevinde ayda 400 TL ; Belediyeye bağlı Sığınmaevinde ise 100 TL ekonomik yardım verilmektedir.

Şehrinizde bulunan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin yerini bilmiyorsanız yaşadığınız yerin muhtarlığına veya kaymakamlığına başvurarak ŞÖNİM’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara’da ikamet ediyorsanız Ankara Barosu Gelincik Merkezi’ne de başvurabilirsiniz.

Ankara Barosu Gelincik Merkezi cinsel şiddete, tacize, mağdur kalan kadın ve çocuklar için ücretsiz hukuki destekte bulunmaktadır. Ankara Barosu Gelincik Merkezi, maddi durumu yetersiz kadınlarımıza ücretsiz avukat ataması yapmaktadır. 7/24 saat açık telefon numarası 444 43 06’yı arayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Bunun yanında;

Kadına yönelik şiddete karşı destek telefon hatları oluşturulmuştur.

–ALO 183 SOSYAL DESTEK HATTI (7/24)

–MOR SALKIM DERNEĞİ (7/24)

0531 033 88 44

–MOR ÇATI

0553 408 19 90

–ALO 155 POLİS (7/24)

-ACİL İÇİ ŞİDDET

-ACİL YARDIM HATTI

0212 656 96 96

0549 656 96 96

Şiddete maruz kalıyorsanız eğer bu telefon numaralarını arayarak da destek talebinde bulunabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.