Yapay Zeka Dünyayı Ele Geçirir Mi?

Yapay Zeka Dünyayı Ele Geçirir Mi?

Yapay Zeka Dünyayı Ele Geçirir Mi?

Bir bilgisayar veya bilgisayar niteliği taşıyan gelişmiş robotlara canlı özelliği yüklenmesidir. Bu özelliğin robotlara geçmesine yapay zeka denir. Bazı bilim adamları 1920’li yıllarda yapay zekanın ilerleyen zamanlarda insan beyninden bağımsız olarak yürütülebileceğini öngörmüştü. Bu sayede artık robotlar da insansı özelliklerle insanlardan daha zeki olacak. Günümüzde yapay zeka hakkında bilim insanlarının çalışmaları devam etmektedir. Hatta Türkiye’de yapay zeka şirketlerin %80’inde stratejiyi ele almış durumda.
Yapay zeka aslında tecrübeli ve bilinçli kişiler tarafından programlanmalıdır. Aksi taktirde insanlık için tehlikelere yol açabilir. Ancak yapay zeka geliştikçe insanlık için çok daha faydalı olup pratiklik sağlayacaktır. Yapay zekalar artık insani görevler alıp insanların işlerini yapabilecek teknolojiye gelecekler.

Bu hızla ilerleyen teknolojiye bakılırsa yaklaşık olarak 100-150 yıl sonra yapay zekanın dünyayı ele geçirme olanağı var. Buna kesin de diyebiliriz.
Yapay Zekanın Uygulama Alanları Nelerdir?
Kurumlarda kullanılan yapay zeka robotlar insanlar arası ilişkileri en iyi şekilde ve pratik çözümlemek için kullanılır. Sohbet robotları olarak isimlendirilirler.
Olası durumda kullanıcıya tanımlı bir akıllı asistan görevini de yerine getirirler.
Herhangi bir uygulamada kullanıcıların sahip oldukları düzene uyumlu olarak öneri motoru olarak da kullanılırlar.
Yapay zeka robotları her türlü sesi tanıyıp bu sese uygun cevap verme olacak kadar ileri düzeylere ulaşmıştır. Örnek olarak telefonlarda bulunan sesli asistan niteliğindeki yapay zekayı verebiliriz.
Yapay zekalar görüntü işleme ve çözme özelliğine de sahip. Görüntüyü barkod şeklinde anlayıp işliyorlar.
Yapay zeka robotlara tanınan muhakeme özelliği özellikle duruşmalarda hakimin yapacağı muhakeme gibi yapay zeka robotlar delilleri toplayıp en mantıklı sonuca göre suçlu ve suçsuzu ayırt etmekte çok işe yarar.
Yapay zeka hangi fizik alt dalına girer diye soracak olursak atom fiziği yapay zeka teknolojisinin alt dalıdır ve bununla atom mühendisliği ilgilenir.