Deport Nedir – Tahdit Kodu Nedir *2024

Deport Nedir - Tahdit Kodu Nedir *2024 Deport, yabancıların bir ülkede kalma hakkının ellerinden alındığı bir süreçtir. Bu sürecin nasıl işlediği, nedenleri ve sonuçlarıyla ilgili...

Ecrimisil Davası Nedir | Ecrimisil Davasının Şartları

Ecrimisil Davası Nedir | Ecrimisil Davasının Şartları Ecrimisil Nedir? Ecrimisil bir tazminat türü olarak karşımıza çıkar. Haksız işgal edilerek kullanım sebebiyle ödenecek tazminattır. Bir başkasına ait...

Deport Kararının İptali ve Kaldırılması 2023

Deport Kararının İptali ve Kaldırılması 2023 Sınırdışı edilme, diğer bir deyişle deport kararı, yabancı bir kişinin bir ülkeden çıkarılması anlamına gelmektedir. Bu tür bir kararın...
Dava TürleriAraç Mülkiyetinin Tespiti Davası

Araç Mülkiyetinin Tespiti Davası

-

- Advertisment -spot_img

Araç Mülkiyetinin Tespiti Davası

Dava araç mülkiyetinin tespiti ve tescil istemine ilişkindir.

Uyuşmazlık taraflar arasında noter satış senedine konu olan aracın mülkiyetinin aidiyeti ve aracın noter satışının gerçekleşip gerçekleşmediği noktasında toplanmaktadır.

İçindekiler

Araç mülkiyeti ne zaman geçer?

Zira, araç üzerindeki mülkiyet, Karayolları Trafik Kanunu’nun 20 nci maddesi uyarınca noterlikçe düzenlenen satış sözleşmesi ve araç üzerindeki zilyetliğin devri ile başkasına geçer. İşte bu andan itibaren araç sahipliği sıfatı aracı devralan kişiye geçmiş olur.

Araç mülkiyet belgesi nedir?

Araç Tescil Belgesi nedir? Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından aracınızın trafiğe çıkıp çıkmayacağını belirleyen belgedir. Burs veren kurumlar öğrencinin kendi üzerine veya ailesinin üzerine kayıtlı araç olup olmadığını anlamak için bu belgeyi talep ederler.

Mülkiyeti muhafaza kaydı ne demek?

Mülkiyeti muhafaza kaydının hükmü ve anlamı, özetle ifade edilmesi gerekirse şudur: genellikle bir satış sözleşmesi hakkında kurulur. Satıcı, satış konusu malı alıcıya teslim eder. Fakat teslim gerçekleşmesine rağmen, mülkiyet halen satıcıya ait kalır.

Araç tescil belgesi nedir kısaca?

Araçların trafiğe çıkabilmeleri için gerekli olan belgeye araç tescil belgesi denir.

Araç sahipleri kendilerinden istenilen belgeleri trafik tescil şubelerine teslim ederek plakanın çıkartılması ve belgelerin onaylanmasının ardından araçlarını trafiğe çıkartabilirler.

Artes belgesi nedir?

ARTES, sıfır ya da ikinci el araçların sicil ve tescil işlemlerinin Türkiye Noterler Birliği bünyesinde kurulu olan data üzerinden tek kalemde yönetilmesini ifade ediyor.

Önceki sistemde araç sicil ve tescil işlemleri için Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı trafik birimlerinde işlemler gerçekleştiriliyordu.

Noter satışı yapıldıktan sonra tekrar satış yapılabilir mı?

Noterden üzerinize aldıktan sonra, trafikten de üzerinize almadan, satış yapamazsınız. Ruhsat değişecek, sizin adınıza düzenlenecek, ondan sonra notere gidip istediğiniz kişiye satabilirsiniz

Mülkiyeti muhafaza kaydıyla satış ne demek?

Satış konusu taşınır malın alıcıya teslim edilmesine rağmen, mülkiyetin, ancak bedelin tamamen ödenmesi halinde geçeceğinin ve bu vakte kadar mülkiyetin satıcıda kalacağının kararlaştırıldığı satışamülkiyeti saklı tutma kaydıyla satış sözleşmesi denir.

Mülkiyetli şerhi ne demek?

Satıcı taşınır malını bu kayıtla sattığı takdirde, malı alıcıya teslim etse dahi malın mülkiyetini kendisinde saklamaktadır.

Bu araçlar da, alıcısı adına tescil edilir ve tescil belgelerine, mülkiyeti muhafazalı olduğuna dair şerh verilir.”

Ferdi mülkiyet ne demektir?

Ferdi mülkiyet: Bir kimsenin, mülkiyetin konusu, taşınır veya taşınmaz malın bütünü üzerinde tek başına tesis ettiği mülkiyet hakkıdır.

Müşterek mülkiyet: Birden çok kimsenin, bir malın tamamı üzerinde, belli miktarda, fakat fiilen taksim edilmemiş hisselere sahip bulunduğu, birlikte mülkiyet şeklidir.

Muhafaza ne anlama gelir?

Muhafaza etmek: Korumak, bir yerde tutmak, kapatmak.

Muhafaza ve emniyet altına alma: (hukuk) Ceza yargılamasının amacına uygun olarak yapılabilmesini sağlamak üzere başvurulan sakınma önlemlerinden biri.

Noterden rehinli araç ne demek?

Rehinli araç : bir bankadan yada finans kuruşunda alınan kredi yada finans desteği sonunca ilgili kuruluşun alacağına karşılık araca satılamaz şerhi konmasına rehinli araç denir.

Rehinli araç trafikten çekilir mi?

Her hacizli araç trafikten men edilmemektedir. Yani hacizli araçlar trafikten men edilmesine bazı şeyler sebep olmaktadır.

Öncelikle alacaklı olan kişinin aracın üstüne yakalama kararı çıkarması şarttır. Bu karar çıktıktan sonra araç bağlanmak ve otoparka çekilmektedir.

En Son Eklenenler

Ç-120 Deport Kodu Kaldırma 2023 – Asal Danışmanlık

Ç-120 Deport Kodu Kaldırma 2023 - Asal Danışmanlık   Yabancılar Neden Deport Olur Yabancılar vize ihlali yaptıklarında, ahlaka ve kanunlara aykırı hareketler...

Ç-119 Deport Kodu Kaldırma 2023 – Asal Danışmanlık

Ç-119 Deport Kodu Kaldırma 2023 - Asal Danışmanlık   Yabancılar Neden Deport Olur Yabancılar vize ihlali yaptıklarında, ahlaka ve kanunlara aykırı hareketler...

Ç-118 Deport Kodu Kaldırma 2023 – Asal Danışmanlık

Ç-118 Deport Kodu Kaldırma 2023 - Asal Danışmanlık   Yabancılar Neden Deport Olur Yabancılar vize ihlali yaptıklarında, ahlaka ve kanunlara aykırı hareketler...

Ç-117 Deport Kodu Kaldırma 2023 – Asal Danışmanlık

Ç-117 Deport Kodu Kaldırma 2023 - Asal Danışmanlık   Yabancılar Neden Deport Olur Yabancılar vize ihlali yaptıklarında, ahlaka ve kanunlara aykırı hareketler...
- Advertisement -spot_imgspot_img

N-95 Deport Kodu Kaldırma 2023 – Asal Danışmanlık

N-95 Deport Kodu Kaldırma 2023 - Asal Danışmanlık   Yabancılar Neden Deport Olur Yabancılar vize ihlali yaptıklarında, ahlaka ve kanunlara aykırı hareketler...

N-96 Deport Kodu Kaldırma 2023 – Asal Danışmanlık

N-96 Deport Kodu Kaldırma 2023 - Asal Danışmanlık   Yabancılar Neden Deport Olur Yabancılar vize ihlali yaptıklarında, ahlaka ve kanunlara aykırı hareketler...

Yargıtay Kararları

Avukat Mazeret Dilekçesi Sunarken Başka Mahkemeyi Belirtmeli

Avukat Mazeret Dilekçesi Sunarken Başka Mahkemeyi Belirtmeli Yargıtay 21. Hukuk...

Yanlış Tedavi Sonucu Uzuv Kaybı Nedeniyle Tazminat Talebi

Yanlış Tedavi Sonucu Uzuv Kaybı Nedeniyle Tazminat Talebi T.C. YARGITAY 13. HUKUK...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunları da beğenebilirsinİLGİLİ
size önerilen