EN SON EKLENENLER

Suudi Arabistan Boşanma Kararı Tanıma Tenfiz | İstanbul Avukat

Suudi Arabistan Boşanma Kararı Tanıma Tenfiz | İstanbul Avukat

Tanıma Tenfiz ülke dışından, tanıma tenfiz vekalet ücreti işleme alınan Tanıma tenfiz dava dilekçesi hazırlanan, Tanıma tenfiz davası ne kadar sürer?, Tanıma Tenfiz yetkili mahkeme ile tanınan süreç

Tanıma tenfiz nedir; yurtdışında başka bir mahkemenin alınan kararın ülkemizde de tanınmasıdır ve Tanıma tenfiz davası ne kadar sürer ? Tecrübeli bilgili ve deneyimli tanıma avukatıyla çok kısa sürer.

Tanıma ve tanıma tenfiz arasındaki farklar neler? ,Tanıma tenfiz davası nedir?, istanbul tanıma tenfiz davası nasıl açılır?, Tanıma tenfiz davası, İstanbul merkezli hukuk ofisinden vekalet ile gerçekleştirilir. Tanıma tenfiz İstanbul ofisimizde ülkeye giriş yapmadan boşanma tanıma tenfizi, mal tanıma tenfizi gibi tüm işlemleri gerçekleştirebiliriz. tanıma tenfiz davası zamanaşımı, dava süreci ve davanın hukuki önemi hakkında bilgiler yazımızda yer alıyor.

Tanıma

Yabancı bir ülkede verilen boşanma kararı, Türkiye’ de tanıma ve tenfiz davası açılıp kabul edilmeden, geçerli olmaz. Türkiye’de nüfusa boşanma işlemi geçmez ve hala evli sayılırsınız. Vatandaşımız bunun genellikle farkında olmayıp; ancak yeni bir evlilik aşamasında nüfusta zaten evli olduğunu görünce fark edebilmektedir.

Tanıma tenfiz davası ne kadar sürer?

Boşanma kararının Tanınması ve Tenfizi için açılan davalar, eşlerin her ikisinin de Türkiye’de Aile Mahkemeleri’nde avukat ile temsil edilmesi durumunda, 1-2 aylık bir süre içinde bitiyor ve taraflar bekar olarak nüfusa işleniyor.
Eğer yurtdışında boşanan taraflardan sadece bir tanesi Türkiye’de dava açar ve diğer eş tanıma tenfiz davasına katılmazsa ve diğer eş yurtdışında yaşıyorsa, Türkiye’de açılan dava, yurtdışı tebligatlar nedeniyle bir yıl ve hatta yıllarca sürmekte.

Tanıma davası: yabancı bir ülkede verilen mahkeme kararının kesin hüküm veya kesin delil olarak kabul edilmesini sağlamaya yönelik açılan dava türüdür. Tanıma davası icrası gerekmeyen hükümleri ihtiva eden mahkeme kararları için gereklidir.

Tanıma davasında amaç yabancı mahkeme kararına kesin hüküm ve kesin delil gücü kazandırma

Suudi Arabistan Boşanma Kararı Tanıma Tenfiz | İstanbul Avukat

Tenfiz Davası Nedir?

Tanıma davasında olduğu gibi yabancı mahkemenin vermiş olduğu kararın ülkemizde geçerli olması adına açılan bir davadır. Ancak tanıma davasından farkı vardır; icrai nitelikte olan kararlar adına tenfiz davası açılabilir. Tanıma davasında durum tespitine yönelik karar varken tenfiz davasında icrai nitelikteki kararın icraya geçmesi adına açılan bir dava türüdür. Boşanma kararı ile birlikte velayet, nafaka, tazminat gibi icrai hükümler verilmiş ve ülkemizde geçerli olması isteniyorsa tenfiz davası açılması gerekmektedir.

Tenfiz nedir?

Tenfiz, yabancı bir ülkede açılmış olan herhangi bir davanın, Türkiye sınırları içerisinde geçerli sayılması amacıyla açılması gereken dava türüdür. Bu dava açılmadığı müddetçe yabancı bir ülkeden alınan hüküm Türkiye’de geçersiz sayılmaktadır. Bu dava sayesinde yabancı bir ülkede ki boşanma, vasiyet veya babalık gibi davalar Türkiye’de de geçerli sayılmaktadır.

Tanıma tenfiz davası ücreti ve tanıma tenfiz davası avukatlık ücreti İstanbul barosunca belirlenen asgari ücret ile belirlenmekte olup, avukatlık bürosu ile iletişime geçilmelidir.

Açılacak tanıma-tenfiz davası bir avukat tarafından yürütülecekse; tanıma-tenfiz davasını takip etme ve yürütme yetkisini içeren “özel vekâletname” çıkarılması gerekmektedir. Bu vekâletnameler Türk Konsoloslukları tarafından düzenlendiği gibi yurt dışında vekâletname düzenlemeye yetkili olan diğer kurumlardan da çıkarılabilir. Türk Konsoloslukları vekâletnameleri yalnızca Türk vatandaşları için değil, Mavi Kartlılar veya yabancı vatandaşlar için de düzenleyebilirler.

Türkçe bilmeyen kişiler için Konsoloslukta bir tercüman bulundurulmakta ve vekâletnamenin içeriği, ilgili kişiye tercüme edildikten sonra imzalatılmaktadır. İlgili ülkenin diğer kurumlarından alınan vekâletnamelerde ise, bunların geçerlilik kazanabilmesi için yine Apostil şerhi alınması ve bunların yeminli tercümana tercüm

e ettirilerek konsolosluk onayı alınması gerekmektedir. Konsolosluktan alınan vekâletnamelerde tüm işlemler konsolosluktan yapılacağı için gerekli belgeler hem daha kısa sürede hem de daha az maliyetle hazırlanabilmektedir.

Suudi Arabistan Boşanma Kararı Tanıma Tenfiz | İstanbul Avukat

Türkiye ile Tanıma Tenfiz Yapan Ülkeler Arasında;

Almanya, Fransa, Romanya, Tunus, KKTC, Belçika, İtalya, İngiltere, Bulgaristan, Moldova, Hollanda, Azerbaycan, Ürdün, Polonya, Cezayir, Çin, Arnavutluk, Gürcistan, İsviçre, Tacikistan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Estonya, Finlandiya gibi 144 ülke bulunmaktadır.

Uygulamada genellikle Fransa’da, Danimarka’da, Belçika’da, İsviçre’de, Suudi Arabistan’da, Yunanistan’da, Avusturya’da, Hollanda’da, Amerika’da, Almanya’da, İngiltere’de boşanan çiftler adına alınan boşanma, ayrılık ve evliliğin butlanı kararının tanınması yapılmaktadır.

Tanıma tenfiz davası açılmadığı takdirde Türkiye’de boşanma kararının herhangi bir hükmü yoktur. İlerleyen zamanlarda çiftler başkasıyla evlenmek istedikleri takdirde evlenemeyecektir. Bunun yanında miras paylaşımında eş mirasa pay olacak, yurt dışında verilen boşanma hükmüyle birlikte verilen nafaka, tazminat gibi sonuçlardan yararlanamayacaktır.

Tanıma Tenfiz Davası Avukatlık Ücreti

Tanıma Tenfiz Davası Görevli ve Yetkili Mahkeme

Görevli mahkeme aile mahkemesidir. Yer yönünden yetkili mahkeme ise davayı açacak olan kişinin ikametgahında, ikametgahı yoksa sakin olduğu yerde açılabilir. Ancak ikamet ettiği ve sakin olduğu yer mevcut değilse Ankara, İstanbul mahkemelerinden birinde açılabilir.

Tanıma Tenfiz Davası Harç

Her davada olduğu gibi tanıma tenfiz davalarını açarken belli bir miktarda avans ve harç yatırılması gerekmektedir. Boşanma kararının tanınması için açılacak olan davalarda maktu harç ödenecektir. Maktu harç, sabit olan ve bir yıl sabit olarak geçerli olan harç miktarıdır. Ancak tenfiz davalarında ise nispi harç ödenmektedir. Harçlar Kanunu tenfiz davalarında nispi harç ödenmesi gerektiğini belirtmiştir, nispi harç ise davanın değerine göre hesaplanan ve her davaya göre değişen harç miktardır.

25.03.2020 YENİ DEĞİŞİKLİK

25.03.2020 tarihinde Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişiklikle, Yurtdışında mahkemede boşanmış veya idari kararla boşanmış kişiler, eski eşi Türk Vatandaşı değilse, Konsolosluk veya Türkiye’de yetkili Nüfus Müdürlükleri’ne başvurması durumunda yurtdışındaki boşanmasını nüfusa tek başlarına işletebilmektedirler.

Kişinin tek başına boşanmasını nüfusa işletebilmesi için aşağıdaki şartların tamamının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
Başvuran kişinin Türk Vatandaşı olması gerekmektedir.
Boşanılan eşin Türk Vatandaşı olmaması gerekmektedir (eğer boşandığınız eşiniz Türk Vatandaşı ise ve konsolosluğa veya Nüfus müdürlüğüne gelmez ise dava açmak zorundasınız).
Yurtdışında alınan boşanma kararının kesinleşmiş olması.
Başvurunun şahsen veya avukatınız aracılığı ile yapılması gerekmektedir.
Boşanma kararı ve kesinleşme şerhine Apostille alınması gerekmektedir.
Boşanma kararı, Kesinleşme Şerhi ve Apostille evraklarının tamamının Noter veya konsolosluk tasdikli olarak yeminli Türkçe tercümelerinin yapılmış olması gerekmektedir.

Tanıma

Nüfus Müdürlüğü yukarıda yazılı evraklara ek olarak; boşandığınız eşinizin Pasaport kopyası veya nüfus cüzdanı yeminli tercümesini sizden istemektedir. Aksi durumda boşanma işlemini nüfusa işlememektedir. Bu durumda dava açmanız gerekmektedir.
Nüfus Müdürlüğü ve Konsolosluğun eski eşin güncel pasaport veya Nüfus Cüzdanı kopyasını istiyor olması bir çok kişiyi dava açmak zorunda bırakmaktadır.

Tanıma Tenfiz Davası İçin Türkiye’ye Gelmem Şart Mı?

Avukat aracılığıyla dava yürütülüyorsa tanıma tenfiz davası için Türkiye’ye gelme zorunluluğu bulunmamaktadır, duruşmaya katılım zorunluluğu yoktur. Vekiller aracılığıyla takip ettirilmesi halinde davacının özellikle katılma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Tanıma tenfiz davası yetkili mahkemeler tarafından yürütülmekte olup dava açmak amacıyla avukat aracılığı ile dilekçe verilerek başlatılır.
Tanıma tenfiz davaları boşanma ve alacakla kalmayarak, babanın tanınması davası ve vasiyetname tenfiz davasını da kapsar. Babalık davası, evlilik dışı meydana gelmiş olan çocuğun babasının tespit edilmesi için açılmış davadır.

Babalık davası, bütün deliller toplanıp, değerlendirilmesiyle başlar sonrasında tanıklar dinlenir ve DNA araştırması yapılarak dava hakkında karar verilir. Soy bağı davaları dilekçeleri avukat tarafından mahkemeye ulaştırılır. Babalık davası çocuk doğmadan öncesinde ve sonrasında baba tarafından veya çocuk nezdinden açılabilir.
Annenin babalık testi yaptırma hakkı çocuk doğmadan önce başlar ve çocuk bir yaşına basana kadar devam eder ancak sonrasında düşer.

Asal Hukuk Danışmanlık olarak Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  alanında uzman avukatlarımız ile İstanbul başta olmak üzere; Adalar Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Arnavutköy Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Adalar Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Arnavutköy Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Ataşehir Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Avcılar Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Bağcılar Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Bahçelievler  Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Bakırköy Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Başakşehir Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Bayrampaşa Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Beşiktaş Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Beykoz Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Beylikdüzü Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Florya Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  ,Beşyol Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , İncirli Tanıma Tenfiz Davası Avukatı ,Sefaköy Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Bağcılar Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  ,Beyoğlu Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Büyükçekmece Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , ÇatalcaTanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Çekmeköy Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Esenler Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Esenyurt Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Eyüpsultan Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Fatih Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Gaziosmanpaşa Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Güngören Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Kadıköy Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Kağıthane Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Kartal Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Küçükçekmece Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Maltepe Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Pendik Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Sancaktepe Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Sarıyer Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Silivri Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Sultanbeyli Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Sultangazi Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Şile Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Şişli Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Tuzla Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Ümraniye Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , ÜsküdarTanıma Tenfiz Davası Avukatı  , Zeytinburnu Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  ve Zincirlikuyu Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  ve ayrıca Bursa Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  , İzmir Tanıma Tenfiz Davası Avukatı  ,Ankara Tanıma Tenfiz Davası Avukatı , Gebze Tanıma Tenfiz Davası Avukatı ve Tekirdağ Tanıma Tenfiz Davası Avukatı illerinde hizmet vermekteyiz.

Suudi Arabistan Boşanma Kararı Tanıma Tenfiz | İstanbul Avukat

 

Tanıma Tenfiz davası ücreti 2021,

Tanıma tenfiz yetkili mahkeme,

Tanıma tenfiz davası dilekçe örneği,

Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır,

Babalık tanıma davası,

Boşanmada tanıma tenfiz davası,

Tanıma tenfiz davası için gerekli belgeler,

Tanıma tenfiz davası açma süresi,

Tanıma Tenfiz davası Avukatlık ücreti,

Tanıma tenfiz davası dilekçe örneği,

Tanıma Tenfiz davası ücreti 2020,

Suudi Arabistan Boşanma Kararı Tanıma Tenfiz | İstanbul Avukat

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu