Dilekçe Nedir Özellikleri Nelerdir?

Dilekçe Nedir ?
Bir isteği, bir şikâyeti duyurmak veya herhangi bir konuda bilgi vermek için resmî veya özel kurum ve kuruluşlara, gerçek ve tüzel kişilere yazılan imzalı başvuru yazısıdır.
Dilekçe nedir çeşitleri nelerdir?
Birçok dilekçe türü mevcuttur fakat en yaygın olanları şunlardır;
Şikayet Dilekçesi.
Okul Dilekçesi.
Banka Dilekçesi.
Öğrenci Dilekçesi.
Tapu Tescil Dilekçesi.
Temyiz Dilekçesi.
Velayet Dilekçesi.
İş Başvuru Dilekçesi.

Dilekçe ne amaçla kullanılır?

Çeşitli dilek, ihbar ve şikâyetlerin bildirilmesi ya da herhangi bir konuda bilgi talep edilmesi için resmî makamlara sunulan imzalı ve adresli mektuplara dilekçe denir. Dilekçenin, doğru makama yazılması da son derece önemlidir.
Dilekçe nasıl yazılır TDK?
Dilekçe, temiz ve düzgün bir kâğıda, daktilo ya da bilgisayarla veya siyah ya da mavi mürekkepli bir kalemle yazılır. Dilekçenin verileceği makamın adı ve yeri, kâğıda ortalanarak yazılır. Makam ve yer adları iki şekilde yazılabilir: Makam ve yer adını oluşturan kelimelerin tamamı büyük harfle yazılır.
Dilekçe nedir özellikleri nelerdir?
Dilekçenin Özellikleri
Çizgisiz ve temiz bir a4 kağıdına yazılır.
İstekler ve şikayetler kısa ama öz bir şekilde dile getirilir.
Hangi makama sunuluyorsa o makamın ismi başlıkta yer almalıdır.
Dilekçe sahibinin ad-soyad bilgisi ile ikametgah adresi bulunmalıdır.
Mutlaka imzalanmalıdır.

Elektronik dilekçe nedir?

İnternetin gelişmesi ile birlikte, resmi kurumlar arasındaki yazışmaların birçoğu, bilgisayarlar yardımıyla ve ağ sistemi yoluyla yapılmaya başladı. Bizce elektronik dilekçe nedir sorusunun cevabı, dilekçenin bilgisayar ortamında yazılması ve imzalanmasıdır
Boşanma davası için dilekçe nasıl yazılır?
Boşanma dilekçesi, tarafların bulunduğu yerdeki aile mahkemesine hitaben yazılmalıdır. Boşama dilekçesinde tarafların ad, soyad ve TC Kimlik numaraları bulunmalıdır. Ayrıca taraflar niçin boşanıyorsa; mesela boşanma sebepleri ikiye ayrılıyor.
Dilekçe ve tutanak nasıl yazılır?
Tutanaklar düzgün, kısa, anlaşılabilir ifade ile yazılmalıdır. Tutanak kâğıdın sadece bir yüzüne yazılır. Eğer tutanak birden fazla sayfaya yazılacak ise sayfanın üst kısmında tutanağın kaçıncı sayfası olduğu yazı ile belirtilir ve her sayfanın altı mutlaka imzalanır. bilgisine yer verilmelidir.

Imza nereye atılır?

İmza, Metnin bitiminden itibaren iki-dört aralık boşluk bırakılarak yazıyı imzalayacak olan makam sahibinin adı, soyadı ve unvanı yazı alanının en sağına yazılır. İmza ad ve soyadın üzerinde bırakılan boşluğa atılır.