Pembe Oda Uygulaması

Pembe Oda Uygulaması

Pembe Oda Uygulaması

Pembe oda uygulaması Türk hukuk mevzuatına, 30 Mart 2013 tarihli “Hükümlü ve Tutukluların Ödüllendirilmesi Hakkında Yönetmelik”te yapılan değişiklikle girmiştir.

Pembe Oda Uygulaması nedir?

Kamuoyunda pembe oda olarak bilinen, cezaevindeki tutuklu veya hükümlülerin eşleri ile mahrem görüşme yapmalarını sağlayan “eş görüşmesi ödülü” adından da anlaşılacağı gibi bir hak değil, bir ödüllendirme türü. Mahkumların eşleriyle baş başa görüşmelerine imkan tanınması için cezaevlerine 610 adet pembe oda kuruldu. son bir yılda 21 bin 698 tutuklu ve hükümlü mahkumu ağırladı.

Hükümlü ve Tutukluların Ödüllendirilmesi Hakkında Yönetmeliğin 11.maddesine göre ;

3 İLA 24 SAAT KALINABİLİYOR. Adalet Bakanlığı’nın “pembe oda” uygulaması gereği evli olan hükümlü ve tutuklular, eşleriyle mahrem görüşme yapabiliyor.  Görüşmeler, 3 saatten 24 saate kadar sürebiliyor.

Pembe Oda başvurusu nasıl yapilir?

Başvuru nasıl yapılır? Hükümlü veya tutuklu ceza infaz kurumuna vereceği dilekçe ile eşleri ise Ceza İnfaz Kurumlarının internet sitelerinde bulunan formlar doldurup, kimlikleri ve evlilik cüzdanları ile birlikte başvuru yapabilir.

Pembe odayı kazanabilme şartları yönetmeliğin 8.maddesinde şöyle açıklanmıştır;

Disiplin cezası almamış veya kaldırılmış hükümlü ve tutuklulardan aşağıda sayılan tutum ve davranışların bir veya birkaçını sergileyenler, diğer davranış türlerine de açıkça aykırı davranmamaları hâlinde ödüllendirilebilir:

– Tutum ve davranışları ile diğer hükümlü ve tutuklulara iyi örnek olmak,

– İyileştirme faaliyetlerine geçerli mazeret dışında sürekli ve etkin bir şekilde katılarak kişisel gelişim göstermek,

– İş, eğitim ve öğretim faaliyetlerine geçerli mazeret dışında sürekli katılarak üstün başarı göstermek,

– Kurumdaki kişisel ve ortak kullanım alanları ile bu yerlerde bulunan eşyaların temizlik, düzen ve korunmasına azami özen göstermek,

– Kurum içi ya da dışındaki sosyal, kültürel veya sportif faaliyetlere sürekli ve etkin bir şekilde katılarak kişisel gelişim göstermek,

– Kurum işleyişini sürdürmek için gerekli olan kurum iç hizmetlerinin yerine getirilmesinde istekli olmak ve üstün gayret göstermek,

– Uyuşturucu, alkol veya sigara bağımlısı olup da bu bağımlılıktan kurtulmak için kurumca yürütülen eğitim veya tedavi programlarına katılarak bu konuda gelişim göstermek,

– Kurum asayiş ve düzenini tehlikeye düşürebilecek hukuka aykırı bir eylemin ortaya çıkarılmasını sağlamak

Bu şartları yerine getiren ceza infaz kurumunda bulunanlar pembe oda uygulamasına hak kazanabilir.

Ceza infaz kurumunda bulunan tutuklu ve hükümlüler ve bu kişilerin resmi nikahlı eşleri dilekçe vererek talepte bulunabilir.

Eş görüşmesi kararı verme yetkisi ceza infaz kurumu idare ve gözlem kuruluna aittir. Kurulun talebi reddetmesi halinde hükümlü/tutuklu infaz hakimliği nezdinde şikayet hakkı yolu açıktır.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.