ANASAYFAMANŞETYABANCILAR VE VATANDAŞLIK HUKUKU

Deport Edilen Yabancılar Türkiye’ye Nasıl Geri Dönebilir

Türkiye’de yasa ihlali yapan bazı yabancılar hakkında deport yani sınır dışı kararı verilebilir. Deport kararının her ülkede değişen bazı nedenleri bulunmaktadır. Türkiye’de deport nedenleri Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 54. maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre zaman zaman deport kararı alınmaktadır. Deport kararı alındığında bunu kaldırmak ya da hafifletmek mümkündür. Bu karar her zaman belirli bir süre için alınmaktadır. Deport edilen yabancılar Türkiye’ye geri dönebilmektedir. İşte tüm detaylar.

Deport Nedenleri Nelerdir?

Deport nedenleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Türkiye için deport nedenleri Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 54. maddesinde düzenlenmiştir. Deport edilen yabancılar bu maddelere göre deport edilmektedir. Deport nedenleri şu şekildedir:

  • Uluslararası olarak terör örgütü olarak tanımlanan kurum ya da kuruluşlarla bağlantılı olanlar.
  • İkamet izni uzatma başvurusu reddedilmesine rağmen 10 gün içinde Türkiye’den çıkış yapmayanlar.
  • Türkiye’ye giriş yasağı bulunmasına rağmen Türkiye’ye girenler.
  • Çalışma izni olmamasına rağmen çalışanlar.
  • İkamet izni iptal olanlar.
  • Vize izinlerini 10 günden fazla aşanlar ya da vize izni iptal edilenler.
  • Kamu düzeni, kamu sağlığı veya kamu güvenliği açısından tehdit oluşturanlar.
  • Türkiye’de geçimini yasal olmayan yollardan sağlayanlar.
  • İşlediği suç nedeniyle hapis cezası bulunan yabancılar.

Türkiye’de deport nedenlerinden bazıları bu şekildedir. Deport nedenleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Deport Kararına İtiraz Süresi

Türkiye’de deport kararına itiraz etmek için yasal bir süre bulunmaktadır. Bu sürede deport kararına itiraz ederek hukuki yollardan bu kararı geri çevirmek mümkündür. Deport kararına bir deport avukatı ile itiraz ederek hak kayıplarının önüne geçebilirsiniz. Türkiye’de deport kararına itiraz süresi 7 gündür. Deport edilen yabancılar 7 gün içinde bu karara itiraz ederse dava sonuçlanana kadar sınır dışı edilemezler.

Deport Edilen Yabancılar Nasıl Türkiye’ye Dönebilir?

Türkiye’de deport kararı en fazla 5 yıl olmaktadır. Bazı durumlarda bu süre 10 yıla kadar uzamaktadır. Deport edilen yabancılar bu süre boyunca Türkiye’ye giremezler. Yalnızca çalışma, eğitim ve evlilik durumlarında meşruhatlı vize alarak Türkiye’ye girmek mümkündür. Bu vizeyi almak için tüm evrakların eksiksiz olması gerekmektedir. Ancak bunun dışında deport süresinin bitmesi gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu