MANŞET

Deport Nedir? Deport Avukatı Ne İş Yapar?

Deport Nedir Deport Avukatı Ne İş Yapar

Deport cezası, ülke içerisinde güvenliği ve düzeni sağlamak amacıyla verilen sınır dışı etme cezasıdır. Bu cezayı alan kişilerin kısa zaman içerisinde deport edildikleri ülkeyi terk etmeleri ve bir daha o ülkeye giriş yapmamaları gerekir. Türkiye’de deport ile ilgili hükümler 6458 sayılı Yabancı ve Internasyonal Koruma Kanunu ile düzenlenmektedir. Deport cezası kimi durumlarda hafifletilebilir ya da tamamen geri döndürülebilir. Bu konuda bir deport avukatı size yardımcı olacaktır.

Deport Kararı Ne İçin Alınır?

Deport nedenleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak kamu güvenliği açısından risk teşkil etmek, ikamet iznini ihlal etmek, vize işlemlerinde sahte belge kullanmak, ikamet izni uzatma başvurusunun reddedilmesi gibi nedenlerle deport kararı alınmaktadır. Deport cezasını kaldırabilmek için öncelikle bu cezanın nedenini anlamak gerekir.

Deport Avukatı Ne İş Yapar?

Her avukat deport kararı sonrası hukuki yollara başvurma yetkisine sahiptir. Bazı avukatlar bu alanda yoğunlaşıp deport davalarıyla ön plana çıkmaktadır. Bu avukatlara deport avukatı da denmektedir. Deport kaldırma süreci bilgi isteyen karmaşık bir hukuki süreçtir. Bu süreçte bir deport avukatı sürecin olumlu sonuçlanması için size yardımcı olacaktır.
Deport avukatları deport kararının ardından hukuki süreçleri takip eder. Deport cezasını kaldırma ya da hafifletme durumlarında gerekli itirazları yaparak süreci yönetir. Zaman zaman deport kararı nedeniyle oluşabilen hak kayıplarının da önüne geçer.

Deport Cezası Nasıl Kaldırılır?

Deport cezasını kaldırma sürecinde ilk adım bu kararın nedenini anlamaktır. Neden deport kararı verildiğini anlamak sürecin gidişatını büyük ölçüde etkileyecektir. Deport kararı ile genellikle göçmenlik birimleri ilgilenmektedir. Deport cezası alan kişinin göçmenlik birimlerine başvurması gerekir. Bu başvuruda deport kararının hatalı olduğuna yönelik belgeler sunulmalıdır.

Deport cezasını kaldırma sürecinde en önemli nokta bir deport avukatından yardım almaktır. Deport avukatı deport kaldırma sürecinde sizi en doğru şekilde yönlendirecek ve kararın kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Sınır dışı kararının kaldırılması için topluma katkı sağladığınızı kanıtlayan referans mektuplarına ihtiyacınız olabilir.

Gerekli durumlarda çeşitli rehabiliyasyon programlarına ya da eğitimlere katılmanız da gerekebilmektedir.
Deport kaldırma süreci ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bu süreçte hukuki yardım almak oldukça önemlidir. En önemli nokta ise deport kaldırma sürecinde resmi başvuruları eksiksiz yapmak ve yasadışı faaliyetlere karışmamaktır. Deport kaldırma süreci ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

Deport Nedir Deport Avukatı Ne İş Yapar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu