CEZA HUKUKU

GBT Nedir?

GBT de ehliyet çıkar mı?

GBT Nedir?

Genel bilgi toplama sistemi yani GBT, ülkemizde, İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak “Adli Sicil Yönetmeliği” ile uygulanan bir veri toplama uygulamasıdır.

Sistem, mahkeme kararı ya da hakkında adli karar olmadan değiştirilmesi mümkün olmayan verileri içermektedir.

GBT açılımı nedir merak edenlere en başta ‘Genel Bilgi Toplama’ olduğunu belirtmek gerek. Adı üstünde sorgulama üzerinden çoğu bilgiye erişim sağlanır.

Erişimin İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenmesi de söz konusudur. Nitekim Gbt sorgulama bu bakanlık üzerinden çalışan bir sistemdir.

Devamında ise;

Anayasa haklarına bağlı olarak bilgilerin toplanması esas alınır.
Yasal bir uygulama olarak her alanda karşımıza çıkmaktadır.
Dijital platformlardan da sorgulamalar mümkün kılınmıştır.

Yasal uygulamanın her türlü alanda ihtiyaç haline geldiği açık durumda. En başta işe alımlarda talep delmektedir.

Sabıka kaydına bağlı olarak güven verilir. İşe alımlarda bu durum son derece önemli. Aynı zamanda ev verenler de yine sabıka kaydı talep etmektedir. Bu gibi alanlarda güvene ihtiyaç duyulur ve belli başlı belgeler temin edilir.

GBT de ehliyet çıkar mı?

GBT sorgulamasında hangi bilgiler çıkar?

45 Günde Elektronik Sınav ile Ehliyet Alabilirsiniz.

GBT e devletten alınır mı?

GBT Sorgulama hizmeti artık e-Devlet üzerinden yapılıyor. GBT Sorgulama hizmetinden yararlanmak için gereken tüm bilgiler haberimizde! GBT (Genel Bilgi Toplama) herhangi bir vatandaşın devlet nezdinde tutulan suç kaydıdır. GBT Sorgulaması sonucunda Adli Sicil Kaydı dökümü alınmaktadır.

GBT belgesi nereden alınır?

İnternet üzerinden sabıka kaydı belgesine E-Devlet sistemi üzerinden elde edebilirsiniz. E-Devlet sisteminden de işlem gerçekleştirebilmek için sisteme giriş yapmanız gereklidir.

E-Devlet sistemine giriş yaparak bir çok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

GBT Nedir?

GBT, genel bilgi toplama açılımını ifade eder. İç İşleri Bakanlığı’na bağlı olan bu sistem kişilere ilişkin genel bir bilgi verir. Sistemin yasal olarak çalışmasıyla birlikte mahkeme yahut adli karar olmadığı sürece, GBT değiştirilemez.

GBT genellikle polisler tarafından, kişilerin şüpheli davranışlarına karşı kişinin daha önce toplumsal bir suça karışıp karışmadığı, hükümlü olup olmadığı yahut daha önce hüküm giyip giymediği bilgilerine erişmek için kullanılır.

Hagb Kararı GBT’de Çıkar mı?

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması hükmün sanığa ilişkin bir sonuç doğurmadığını ifade eder. Yani söylemek pek mümkündür ki denetim süresinde herhangi bir suç işlenmediği takdirde kişi ilgili suçtan ceza almaz. H.A.G.B. kararı ise sabıka kaydında görünür ancak olumsuz etkilemeyeceğiyle birlikte, polis ve jandarmaların kullandığı GBT sisteminde görünmez.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu