Kilometresi Düşürülmüş Araç Alan Kişilerin Hakları

Genellikle araç km düşürme olayında alıcılar ya sözleşmeden dönme yahut ayıp oranında bedelde indirim talep etmektedir. Burada bilirkişi incelemesi yapılır ve araç km düşürme olayının bedele ne kadar etki edeceği tespit edilir. Sonuç itibariyle kişiye o kadar alacak hakkı doğar.

İkinci el otomobil satışında en çok karşılaşılan sorunlardan birisi araç km düşürülmesi olayıdır. Konular yüzeysel olarak ele alınmış olup, ayrıntılı bilgi, hukuki yardım ve dava süreci için mutlaka bir avukattan bilgi alınmalıdır.

İkinci el araç satışlarında ortaya çıkan en önemli sorun belki de aracın kilometresinin düşürülmesi sorunudur. Kilometresi değiştirilerek araç satılması, satılan araçta ‘’GİZLİ AYIP‘’ olarak nitelendirilir. Ayıplı aracı (kilometresi düşürülmüş) satın alan kişi dava açarak sözleşmeden dönebilir veya bedelde indirim isteyebilir.

Km’si düşürülmüş araç aldım ne yapmalıyım?

Aracı sattığınız kişi ile anlaşmanız ya bir miktar para ödemek ya da aracı geri alıp satış bedelini iade etmek şeklinde olacaktır. İster bir miktar para ödeyerek anlaşın isterseniz aracı geri alıp satış bedelini iade ederek anlaşın daha sonrasında aracı satın aldığınız kişiye karşı dava açmanız gerekir.

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri uyarınca gizli ayıptan kaynaklanan hukuki sorumluluk

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümleri uyarınca nitelikli dolandırıcılık suçundan cezai sorumluluk

Dolayısıyla bu yazımızda konuyu ikiye ayırarak irdeleme ihtiyacı hasıl olmuştur. İlk olarak satıcının hukuki sorumluluğu akabinde ise cezai sorumluluğu ele alınacaktır.
Dava açma süresi normalde 2 yıldır, ama bu ayıp alıcında hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresi işlemez. Tüketici konumunda olup olmamanız bakımından zamanaşımı durumu değişiklik gösterebilir.

Gizli Ayıp Nedir?

Satış esnasında alıcının ilk bakışta anlayamayacağı, olağan bir gözden geçirme ile tespiti mümkün olmayan ve satın alınan şeyden beklenen yararı azaltan, satış için vaat edilen özellikleri karşılamayan hata ve kusurlara gizli ayıp denir. Bu ayıp genellikle satın alınan malın belirli bir süre kullanılmasından sonra fark edilir. O halde ayıp ne zaman ortaya çıkarsa o zaman satıcıya başvurmak gerekmektedir.

ALDIĞIM ARACI İADE EDEBİLİR MİYİM?

Evet edebilirsiniz. Türk Borçlar Kanunu ayıba ilişkin maddeler uyarınca;

Sözleşmeden dönüp zararlarınızın tazminini
Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirimini
Yada ayıpsız bir yeni araç ile değişimini talep edebilirsiniz.

Araç kilometresini düşürme davası karşı tarafın direncine göre 1 yıl kadar sürebilir. İlgili süreçte aracı kullanabilirsiniz. En son dava sonuçlandığında tüm zararınız işleyecek faiz ile birlikte tahsil edilmektedir.

Dava Devam Ederken Araç Kullanılabilir mi?

Dava derdest haldeyken aracın kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Aracın kilometresi bu süreçte doğal olarak artacaktır. Ancak bu durum davanın seyrini olumlu veya olumsuz olarak etkilemez.

Araç km sinin düşürülmesi eylemi, Türk Ceza Kanunu bakımından dolandırıcılık suçu kapsamında olup, serbest meslek erbabı ve galerici kişiler tarafından bu eylemin yapılması halinde ise suç karşımıza nitelikli dolandırıcılık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dolandırıcılık suçu bakımından ceza: 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası
Nitelikli dolandırıcılık suçu bakımından ceza: 3 yıldan 10 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası

Kilometresi Düşürülmüş Araç Alan Kişilerin Hakları