Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Yetkisiz bir mahkemede dava açılmış ve itiraz edilmemişse tarafların zımni iradeleri olduğu varsayılır. Mahkeme yetkisizliği bir kenara bırakarak esasa girer. İtiraz edilmemesi zımni yetki sözleşmesi olarak kabul edilir.

Boşanma davalarında görevli mahkeme Aile Mahkemesi yetkili mahkeme eşlerden birinin yerleşim yeri ya da boşanma davasının açılmasından önce son defa altı aydır birlikte oturdukları yer mahkemesidir. Görev kuralları kamu düzenindendir.

Bu yüzden açılan davanın hızlı sonuçlanmasını isteyen tarafların görevli mahkemede dava açmış olmaları önemlidir. Aksi halde dava görevsizlik nedeniyle usulden reddedilir. Boşanma davalarında kesin olmayan yetki söz konusudur. Bu yüzden taraflardan birinin yetkisiz bir mahkemede açtığı davaya diğer tarafın yetki ilk itirazında bulunmaması üzerinde davanın açıldığı mahkeme yetkili hale gelir.

Bu sayede taraflar kanunda yetkili olarak öngörülmemiş bir mahkemede de dava açabilirler. Davalının yetki ilk itirazında bulunması ise davanın yetkisizlik sebebiyle yetkili mahkemeye gönderilmesi boşanma davasının uzamasına neden olur.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Anlaşmalı boşanma davaları başvurduğunuz mahkemeye göre değişiklik arz etmekle birlikte yaklaşık olarak bir hafta veya en geç bir ay içinde sonuçlanır. Süreyle ilgili acil bir husus, örneğin yurtdışına çıkma veya taşınma gibi durumlar varsa avukatınız size daha kısa bir sürede davanın sonuçlanması için yardımcı olabilir.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Dava açıldıktan sonra tarafların karşılıklı dilekçelerini sunması için gereken sürelerin geçmesi yaklaşık 45 ile 60 gün arasında sürebilir. İlk duruşma günü genellikle 2-3 ay sonrasına bırakılmaktadır. Takip eden duruşmalar için de 2-3 aylık aralıklarla duruşma günü verildiğinden 9-12 ay gibi bir sürede davanın sonuçlanmasını beklemek gerekir.

Tanıkların dinlenmesi ve başka yerden istenmesi gereken deliller varsa bunların celbi için geçecek süreler toplam süreyi etkiler. Davanızın görüldüğü yere ve o yerdeki mahkemenin veya tarafların performansına göre de davanın süresi değişebilir.

Anlaşmalı boşanma mahkeme nasıl olur?

Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları

Eşlerden birinin mahkemeye başvurmaya yeterlidir. Yine de iki eş birlikte anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ile mahkemeye başvurabilir. Ayrıca dilekçeye anlaşmalı boşanma protokolü de eklenmelidir. Bunun akabinde tensip zaptı hazırlanarak eşlere duruşma günü bildirilir.

Anlaşmalı boşanmak için ilk ne yapılır?

Anlaşmalı boşanma davası açılırken, hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma dilekçesi ile yetkili mahkemeye başvuru yapılmalıdır. Bu davalarla ilgilenen görevli mahkemeler, Aile Mahkemeleridir. Aile Mahkemesi bulunmayan yerlerde ise; boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılmalıdır.

Anlaşmalı boşanmada hakim karşısına çıkılır mı?

Anlaşmalı boşanma için duruşmaya gitmek şarttır. Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen eşlerden birinin veya her ikisinin de hakimin huzurunda bulunmalarına olanak yoksa çekişmeli boşanma davası açmaları gerekir.

Boşanma Davasında anlaşmalı mı ,çekişmeli mi olacak tazminat alabilecekmiyim? , nafaka ne kadar bağlanır gibi soruların yanı size Boşanma avukatı ile çalışmalımıyım ,boşanma davası boşanma avukatsız olur mu gibi sorular geliyor . Boşanma avukatı ile çalışmaya karar alındığında ise Boşanma avukatı tavsiye, Boşanma avukatı ücreti, Ünlülerin boşanma avukatı, İstanbul Anadolu Yakası boşanma avukatı, Hızlı boşanma avukatı, Boşanma Avukatı İstanbul, En iyi boşanma avukatı İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul boşanma avukatı tavsiye, Türkiye’nin tanıdığı en ünlü kadın avukat, En iyi boşanma avukatları, En iyi boşanma avukatı yorumları, En iyi boşanma avukatı İstanbul, Dünyaca ünlü Türk avukatlar, Türkiye’nin tanıdığı en ünlü kadın avukat, Tarihteki ünlü avukatlar, Dünyaca ünlü Hukukçular, En çok dava kazanan avukatlar İstanbul, Dünyanın en ünlü Avukatları, Ünlü Türk avukatlar, En iyi ünlü avukatlar, gibi sorularla google arama motorunda en doğru boşanma avukatı bulunmaya çalışılmakta.

Ama boşanma avukatının en iyisi  yada boşanma avukatı en hızlısı diye birşey yoktur. Boşanma avukatının tecrübelisi olur. Boşanma avukatı bulmak istiyorsanız bunu tavsiye yöntemiyle yada avukatının boşanma konusundaki mesleki tecrübesine makalelerine bakılmalıdır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer