Ceza Avukatının Görevi Nedir

Ceza davalarına giren, soruşturmalarda şüphelileri savunan, müşteki veya mağdur vekilliği yapan, kısaca ceza hukukuyla ilgili işlemleri takip edip savunma görevi icra eden ceza avukatları halk dilinde bu şekilde adlandırılmaktadır.

Nasıl ağır ceza avukatı olunur?

Ağır ceza avukatı olabilmek için asıl olarak yapılması gereken hukuk fakültelerinde 4 yıllık bir lisans eğitimini tamamlamak, ardından yasal avukatlık stajının yapılması ve baro kayıt olarak avukatlık ruhsatına sahip olmaktır.

Ceza avukatı

Savunduğu kişiler arasında menfaat ilişkisini doğru bir şekilde kurmakla yükümlü olan ceza avukatları davanın seyri açısından halk dilinde hayat kurtarıcı bir role sahiptir.

Ceza davası en doğru şekilde sonuçlanana kadar davayı takip etmek ve her türlü yasal hakların savunucusu olmak ceza avukatının en önemli görevidir.
Kişilerin özgürlüğünü ilgilendiren bir alan olduğu için detayları oldukça fazla olan ceza avukatlığı şüphelileri veya sanıkları savunmak amacıyla görev yapar.

Savunma sırasında müdafi şeklinde adlandırılan avukatlar, şüpheli veya sanığın kişisel haklarını korumak ve temsil etmek için faaliyet gösterir.

Ceza davası sanık veya mağdur yahut bunların avukatları aracılığı ile açılmaz. Ceza yargılamasını ancak Cumhuriyet savcısı başlatabilir. Mağdur şikayet veya ihbar hakkını kullanır. Şüpheli veya sanık için ceza avukatı soruşturma ve kovuşturma aşamalarında savunma faaliyeti yürütür.

Ceza Avukatının Görevi Nedir?

Ceza davalarında görev yapan ceza avukatları, müvekkillerinin farklı ceza davalarındaki savunmasını yapmakta ve onları savunmaktadır.

Davada müvekillinin özgürlüğünün haksız yere kısıtlanmaması için çaba gösteren ceza avukatının görevleri şu şekildedir;

Müvekkillerin savunmasını yapmak,
Soruşturma sırasında delil toplamak,
Delillerin ilgili mahkemelere sunulması,
Mahkeme sonuçlarına itiraz ve ceza işlemlerin yürütülmesi,

Belirtildiği gibi önemli görevleri bulunan ceza avukatlığı sorumluluk ve tecrübe gerektiren bir alandır.

İstanbul Ceza Avukatı

İstanbul Ceza Avukatı Bilgileri

İstanbul Ceza Avukatı arayışınızda tecrübeli bir hukuk adamı size destek olacaktır. Hukuki bir sorun yaşadığınızda tedirgin olmanız çok normal, problemin büyüklüğüne göre ceza ödemeniz hatta özgürlüğünüzün elinizden alınmasına neden olabilir.

Bu yüzden avukat seçiminde dikkatli olmalısınız. İstanbul Ceza Avukatı olarak tecrübeli, kanunlara hakim, her sorunuzu cevaplayacak ilgili ve bilgili bir ceza avukatıyla çalışmalısınız.

İstanbul Ceza Avukatı Hangi Alanlarda Hizmet Verir?

İstanbul Ceza Avukatı, Ağır Ceza Mahkemeleri, Asliye Ceza Mahkemeleri, Çocuk Ceza, Çocuk Ağır Ceza Mahkemeleri, Sulh Ceza Hakimliği ve Fikri Sinai Ceza Mahkemelerinde Hukuki Danışmanlık ve Temsil hizmeti verebilir.

İstanbul Ceza Avukatı ve Ceza dava ve temsil konusunda başka sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İstanbul Ceza Avukatı müşteki, mağdur, şüpheli ve sanık müvekkiller için soruşturma ve kovuşturmanın her aşamasında deneyim ve profesyonellikle hizmet vermektedir.
İstanbul Ceza Avukatları Ceza Hukuku dışında ekonomik suçlar, bilişim suçları ve iş kazalarından kaynaklanan uyuşmazlıklarda da müvekkillerine hizmet vermektedir.

Suç Duyurusu Yaparken Ceza Avukatının Önemi

Suç duyurusunda bulunmadan önce ceza hukuku konusunda tecrübeli bir avukata danışmak önemli mağduriyetlerin önüne geçebilir. Takipsizlikle sonuçlanacak bir konuda suç duyurusunda bulunulması durumunda suç duyurusunda bulunanlar aleyhine manevi tazminat talebine yol açabilir. Olayların en sağlıklı ve en doğru şekilde değerlendirilerek bir eylemin suç teşkil edip etmediği hususunda ceza avukatına danışarak adım atmak önemlidir.

Ceza Avukatının Görevi Nedir