MANŞET

Darp Raporu Nedir? Nasıl Alınır? Cezası Ne Olur?

Darp cezası ne kadar?

Darp Raporu Nedir Nasıl Alınır Cezası Ne Olur

Şiddete maruz kaldığını iddia eden kişinin yaralandığını kanıtlamak için kullanılır ve delil niteliğindedir. Şiddete maruz kalındığında hastanelerin acil bölümüne gidilerek darp raporu alınıp hastane polisine şikayet iletilebilir ya da karakola gidilerek polis eşliğinde hastaneye götürülerek darp raporu alınabilir.

Türk Ceza Kanunu’nun 86/3. Maddesine göre Kasten Yaralama Suçunun;

Üstsoya, altsoya, eşe, boşandığı eşe veya kardeşe karşı
Beden veya ruh bakımından kendisine savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,
Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,
Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,
Silahla,
Canavarca hisle
İşlenmesi halinde, şikayet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Darp raporu alınca karşı tarafa ne olur?

Kasten yaralama olayında darp raporu aldıktan sonra kişi hakkında şikayette bulunmak suretiyle Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan dava açılması talep edilebilir. Darp raporuna ilişkin olay savcılık tarafından soruşturulur ve neticede dava açılabilir.

Darp raporu kesin delil mi?

Darp izlerinin kişinin kendini savunmaya çalışırken karşı tarafa verdiği hasardan meydana geldiği ispat edilebilir. Darp raporu olan kişinin kusurunun ağır olduğu ispat edilebilir. Boşanma davasında darp raporu olması kişiye kesin olarak davayı kazandırmaz. Her zaman diğer deliller ve ihtimaller de dikkate alınmalıdır.

Darp cezası ne kadar?

TCK 86/1 Madde 86- (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Darp raporu ücretli mi?

Darp raporu alınması nedeniyle, başvurandan herhangi şekilde ücret talebi söz konusu olmaz.

Darp edilen kişi şikayetçi olursa ne olur?

Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

Darp edilen kişi tazminat alabilir mi?

Darp fiilinin mağduru, maruz kaldığı darp nedeniyle tazminat davası da açabilir. Darp eyleminden dolayı yaşanan olumsuz olay ve uğradığı zarar sebebiyle maddi ve manevi tazminat davası yoluna gidebilir.

Darp raporuyla hapse girilir mi?

Bu yumruk darbesinde oluşan morluklarda söz konusu olur. Mağdurun vücudunda acı veya algılama eksikliği oluşmuşsa darp raporu cezası kapsamında şüpheliye 1 yıl ile 3 yıl arası hapis cezası verilir.

Darp hangi suça girer?

Kasten yaralama suçunu işleyen kişi üstsoy, altsoy, eş veya kardeşlerden birine karşı işlemesi halinde fail hakkında verilecek ceza yarı oranında artırılacaktır.

Darp raporu hastane polis devreye girer mi?

Kolluk kuvvetlerine başvuru durumunda, polis veya jandarma, saldırganın kimliğini belirleyerek mağduru hastaneye sevk eder ve darp raporu alınmasını sağlar. Sağlık kuruluşlarına başvuruda bulunulduğunda ise, muayene eden doktor, darp raporunu düzenleyerek mağdura bu belgeyi sağlar ve hastane polisine haber verir.

Darp Raporu Nedir Nasıl Alınır Cezası Ne Olur
Darp Raporu Nedir Nasıl Alınır Cezası Ne Olur

Darp raporu aldım boşanma davasını nasıl etkiler?

Darp raporu alındıktan sonra fiziksel şiddetin ağırlığına göre hayata kast sebebiyle boşanma davası ya da evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma davası açılabilir. Dava dilekçesinde fiziksel şiddet unsurundan bahsedilmeli ve alınan darp raporu delil listesi içerisinde kendine bir yer bulmalıdır.

Darp davası ne zaman sonuçlanır?

Hukuk sisteminin yoğunluğu, davanın ne derece karmaşık olduğu, avukatların profesyonelliği davanın sonuçlanacağı süreyi belirler. Ortalama 1 yıl ile 3 yıl arasında sonuçlanması beklenir. Ancak duruma göre 6 ay içerisinde de sonuçlandığı görülmektedir.

Darp Raporu Nereden Alınır?

Darp raporu alınacağı zaman sağlık kuruluşlarına başvurulur. Tüm sağlık kurum ve kuruluşları bu tür bir raporu düzenleyebilmektedir. Kişi darp edildiğinde en yakın karakola başvurması ve sağlık durumuna bağlı olarak da özel ya da devlet kurumu olan bir sağlık kuruluşuna giderek darp raporu alması en uygun olan yöntemdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu