Ana SayfaTRAFİK HUKUKUKasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir

Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir

Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir

Kasko ve trafik sigortası arasındaki en temel fark, kasko sigortasının isteğe bağlı, trafik sigortasının ise zorunlu bir sigorta türü olmasıdır.

Kaskosu olmayan bir aracın trafiğe çıkmasına engel olacak herhangi bir yasal düzenleme yoktur. Ancak trafik sigortası için aynı durum söz konusu değildir

KASKO İLE ZORUNLU SİGORTA NEDİR 

Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz sadece zarar verdiği diğer aracın ya da kişinin zararını karşılar.

Kaskonuz ise sizin zararınızın tamamını ve karşı tarafın kusuru ve teminat oranında zararını ödeyecektir. Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası ise kusurlu olan aracın zararını ödemez.

Trafik Sigortası Nedir ve Niçin Zorunludur?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereği her araç sahibinin bu sigortayı yaptırması zorunludur.

Zorunlu trafik sigortasının amacı, trafik kazası sonucunda karşı tarafa verilen hasarın bedeni ve maddi zararlarını güvence altına almaktır.

Kaza nedeniyle üçüncü kişiyi ve aracını koruyan trafik sigortası her yıl yenilenmek zorundadır.

Trafik Sigortası Cezası Nedir?

Para cezası ile telafi edilemez. Trafik sigortası yenilemesinin yaptırılmadığı fark edildiğinde aracınız bağlanır ve trafiğe çıkmanız yasaklanır.

Kasko Nedir?

Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın hasarlarını teminat altına alırken, kasko sigortası kaza durumunda sizin aracınızı güvence altına alır.

Kasko teminatları, aracınızın hasara uğraması, çalınması ve benzeri gibi durumları kapsar. Kasko bedeli de bu nedenle sigorta poliçenizin kapsamına göre değişir.

İsteğe bağlı bir araç sigortası olan kaskonun kapsamını siz belirleyebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Farklar

Kasko ve trafik sigortası arasındaki farkı anlatarak “Trafik sigortam varken neden kasko yaptırmalıyım?” sorusuna cevap verebiliriz:

  • Trafik sigortası zorunludur, kasko isteğe bağlıdır.
  • Trafik sigortası, eğer poliçe sahibi hatalıysa karşı tarafın kazadan kaynaklanan maddi ve bedensel zararlarını karşılayacak bir sorumluluk sigortasıdır. Yani trafik sigortası, karşı tarafın mağduriyetini baz alır.
  • Kasko ise poliçe sahibinin mağduriyetini önlemeye odaklanır. Hatta poliçe kapsamına göre araçtaki diğer kişiler, trafik sigortası limiti yetmemesi halinde karşı araç ve üçüncü şahıslar da teminat kapsamında değerlendirilebilir.
  • Kasko; aracın yanması, çalınması, çalınmasına teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararlara kadar ayrıntılı bir güvence planı sunar. Bunun yanında poliçe kapsamına göre ek hizmet ve teminatlarla sunulan kolaylıklar, güvenli yolculuklar için ihtiyaç duyulan şeyler baz alınarak oluşturulur.
  • Kasko teminatları, poliçe sahibini ve aracın güvenliğini koruma altına alır. Trafik sigortası ise sadece yaşanacak kazada devreye girer.
  • Trafik sigortasının limitlerini Hazine Müsteşarlığı belirler. Devletin Zorunlu Trafik Sigortası için belirlediği limitler, karşı tarafa verilen hasarın tümünü karşılamıyorsa sigortalı geri kalan hasar masrafını cebinden öder. Kaskoda ise poliçe kapsamını, ihtiyaçlarına göre sigorta sahibi belirler.

Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir

SON EKLENENLER

%d blogcu bunu beğendi: