MANŞET

Şüpheli Sanık - Ceza Avukatı

Şüpheli Sanık – Ceza Avukatı

Şüpheli veya sanık, müdafi seçebilecek durumda olmadığını beyan ederse, istemi halinde bir müdafi görevlendirilir. Burada her ne kadar şüpheli ve sanığın talebi olsa da, Baro tarafından avukatın, şüpheli ve ya sanığa müdafii olarak görevlendirilmesi nedeniyle zorunlu müdafilik söz konusudur.

Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Ceza Avukatı, Ağır Ceza Mahkemesi, Asliye Ceza Mahkemesi, Çocuk Mahkemeleri ile Çocuk Ağır Ceza Mahkemelerinde görülmekte olan davalara ve bu davaların soruşturma aşaması ile ilgili olarak Sulh Ceza Hakimlikleri ile Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma dosyalarına konu dava ve dosyalar ile ilgilenir.

Ceza Davalarına bakan mahkemeler;

Asliye Ceza Mahkemeleri: En hafif cezaları gerektiren suçları işleyenleri yargılarlar ve kanunda gösterilen diğer işleri yaparlar. Bu mahkemelerde tek yargıç bulunur. Savcı bulunmaz.

Ağır Ceza Mahkemeleri: Ölüm, ağır hapis ve 10 seneden fazla hapis cezasını gerektiren suçları işleyenleri yargılarlar. Birisi başkan ikisi üye olmak üzere 3 yargıç bulunur. Asliye Mahkemelerinde olduğu gibi Ağır Ceza Mahkemelerinde kamuoyu adına davacı olarak savcı bulunur.

Yargıtay’ın Ceza Daireleri’nde doğrudan doğruya veya tarafların isteği üzerine yukarıda sayılan mahkemelerin verdiği kararlar yeniden gözden geçirilerek kanunlara uygunlukları araştırılır.

Zorunlu müdafilik hangi suçlar?

Şüpheli veya sanık; çocuk, kendisini savunamayacak derecede malûl veya sağır ve dilsiz ise ya da hakkında alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren bir suçtan dolayı soruşturma ya da kovuşturma yapılıyorsa istemi aranmaksızın barodan bir müdafi görevlendirmesi istenir.

Zorunlu müdafi olmadan karar verilir mi?

Zorunlu müdafiliğin olduğu durumda, bu zorunluluğa mutlaka riayet edilmeli, ancak şüphelinin ve sanığın bireysel savunma hakkı da korunmalıdır. Bu karara katılmak mümkün değildir. Kanun koyucu, ceza miktarı itibariyle ağır suçlarda şüphelinin ve sanığın savunma hakkının korunması için zorunlu müdafilik öngörmüştür.

Zorunlu müdafilik görevi ne zaman sona erer?

Soruşturma evresinde görev, kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kesinleşmesi, yetkisizlik ve görevsizlik kararı, kamu davası açılması halinde ise iddianamenin kabulü kararı verilmesi ile sona erer.

Hangi davalarda avukat zorunlu?

Türkiye’deki hukuk sisteminde zorunlu avukatlığın kapsamı yasayla tanımlanmıştır. Buna göre, yaşı küçük olanlar, kendini savunamayacak ölçüde malul, sağır ve dilsiz olan şüpheli, sanık veya müştekiler ile alt sınırı 5 yıldan fazla olan bir suçtan yargılanan şüpheli veya sanıklar ceza avukatı tutmak zorundadır.

Şüpheli Sanık – Ceza Avukatı

CMK nun 147 maddesi nedir?

Madde 147 – (1) Şüphelinin veya sanığın ifadesinin alınmasında veya sorguya çekilmesinde aşağıdaki hususlara uyulur:

a) Şüpheli veya sanığın kimliği saptanır. Şüpheli veya sanık, kimliğine ilişkin soruları doğru olarak cevaplandırmakla yükümlüdür.

b) Kendisine yüklenen suç anlatılır.
Zorunlu müdafilik ise şüpheli veya sanığın kendisine hukuki yardımından faydalanacağı bir müdafinin atanmasını talep etmesi ya da şüpheli veya sanığın talebi olmaksızın kanunda öngörülen suç tiplerinde ve koşullarda görevlendirilen avukatı ifade eder.

Zorunlu müdafilik halleri neler?

Şüpheli veya sanık, müdafi seçebilecek durumda olmadığını beyan ederse, istemi halinde bir müdafi görevlendirilir. Burada her ne kadar şüpheli ve sanığın talebi olsa da, Baro tarafından avukatın, şüpheli ve ya sanığa müdafii olarak görevlendirilmesi nedeniyle zorunlu müdafilik söz konusudur.

Zorunlu Müdafilik Görevi Ne Zaman Sona Erer

Asal Hukuk Danışmanlık olarak Ceza Avukatlarımızla ceza davaları alanındaki uzman avukatlarımız ile İstanbul başta olmak üzere; Adalar Ceza Avukatı  , Arnavutköy Ceza Avukatı , Adalar Ceza Avukatı , Arnavutköy Ceza Avukatı , Ataşehir Ceza Avukatı, Avcılar Ceza Avukatı , Bağcılar Ceza Avukatı  , Bahçelievler  Ceza Avukatı , Bakırköy Ceza Avukatı , Başakşehir Ceza Avukatı , Bayrampaşa Ceza Avukatı , Beşiktaş Ceza Avukatı, Beykoz Ceza Avukatı, Beylikdüzü Ceza Avukatı  , Florya Ceza Avukatı  ,Beşyol Ceza Avukatı , İncirli Ceza Avukatı Sefaköy Ceza Avukatı , Bağcılar Ceza Avukatı  ,Beyoğlu Ceza Avukatı, Büyükçekmece Ceza Avukatı , Çatalca Ceza Avukatı , Çekmeköy Ceza Avukatı , Esenler Ceza Avukatı , Esenyurt Ceza Avukatı ,

Eyüpsultan Ceza Avukatı , Fatih Ceza Avukatı , Gaziosmanpaşa Ceza Avukatı , Güngören Ceza Avukatı  , Kadıköy Ceza Avukatı , Kağıthane Ceza Avukatı , Kartal Ceza Avukatı , Küçükçekmece Ceza Avukatı , Maltepe Ceza Avukatı , Pendik Ceza Avukatı , Sancaktepe Ceza Avukatı , Sarıyer Ceza Avukatı , Silivri Ceza Avukatı , Sultanbeyli Ceza Avukatı , Sultangazi  Ceza Avukatı  , Şile  Ceza Avukatı , Şişli Ceza Avukatı , Tuzla Ceza Avukatı , Ümraniye Ceza Avukatı , Üsküdar Ceza Avukatı  Zeytinburnu Ceza Avukatı , Zincirlikuyu Ceza Avukatı ve ayrıca Bursa Ceza Avukatı, İzmir Ceza Avukatı, Ankara Ceza Avukatı , Gebze Ceza Avukatı ve Tekirdağ Ceza Avukatı illerinde hizmet vermekteyiz.

Şüpheli Sanık – Ceza Avukatı

Aynı zamanda sadece bu İller ve ilçeler ‘de değil Türkiye’nin dört bir yanına hizmet ve danışmanlık vermekteyiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu