Ana SayfaYARGITAY KARARLARIBelirsiz Acılan Alacak Davasının Belirli Olması Durumunda

Belirsiz Acılan Alacak Davasının Belirli Olması Durumunda

Belirsiz Acılan Alacak Davasının Belirli Olması Durumunda

YARGITAY HUKUK GENEL KURULU
E. 2016/22-1166, K. 2019/576, T. 16.5.2019

Davanın belirsiz alacak davası olarak açılmasına rağmen alacakların belirli olduğu sonucuna ulaşılan durumlarda, belirsiz alacak davasının koşulları bulunmamaktadır. Ancak alacağını tahsil için mevcut yasal düzenlemeler doğrultusunda dava açmaktan başka bir yolla alacağına kavuşma imkanı da bulunmadığından, kişinin böyle bir davayı açmasında hukuki yararı yoktur denilmemelidir.

Dolayısıyla davacı, alacağının tahsili amacıyla ister kısmi, ister tam eda veya belirsiz alacak davası açmasında her zaman hukuki yararı mevcuttur.

Aynı zamanda alacağın tartışmasız veya belirli olması…, dolayısıyla belirli alacaklar için de kısmi dava açmak imkan dahilinde olduğuna göre, alacağın bir kısmının dava edildiğinin dava dilekçesi içeriğinden anlaşılması halinde, eldeki davanın belirsiz alacak davasının şartları taşımadığından ve hukuki yarar yokluğundan bahisle reddedilmeyerek bir ara karar ile kısmi dava olarak görülüp sonuçlandırılmalıdır…

NOT: Yargıtay HGK’nın önceki içtihadı ise tam aksi yöndeydi. Yüksek Mahkeme, hukuki yarar yokluğundan davanın reddine şeklinde hüküm kurmuştu. Bkz. (HGK. E. 2015/22-1078, K. 2016/1010, T. 2.11.2016)

SON EKLENENLER

%d blogcu bunu beğendi: