Thodex Mağdurları İçin Hukuki Yollar

Thodex isimli kripto para alım-satım işlemlerine aracılık eden dijital platform, 21.04.2021 tarihinde işlemlerini geçici olarak durdurmasını açıklamıştır. İlerleyen zamanlarda ise şirket yetkilisinin yurt dışına kaçtığı iddiaları gündeme gelmiş ve resmi makamlarca da bu haber doğrulanarak şüpheli hakkında INTERPOL arama/yakalama kararı çıkarılmıştır. Bu durum Thodex borsasında işlem yapan vatandaşların büyük maddi kayıplara uğramasına ve mağduriyetine neden olmuştur.

THODEX KİMLİK BİLGİLERİ DİKKAT!

Thodex isimli dijital platformda parası olan ve bu paraya ulaşamayan kişiler, alacağına kavuşmak için birden fazla hukuki yola başvurabilir. Bunlardan en önemlisi her ne kadar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı konu ile ilgili re’sen soruşturma başlatmış olsa da hak kaybına uğramamak adına savcılık kanalıyla şikayetçi olmaktır. Thodex mağduru vatandaşlarımız savcılık yoluyla şirket yetkilileri hakkında şikayetçi olabileceği gibi, hukuk mahkemelerinde alacak davası açabilir ve aynı zamanda icra takibine girişebilirler.

Thodex ‘in kimlik bilgilerinizi ifşa etmesinden ve üzerinize suç teşkil edecek hukuksuz yollarla başvuru yapılmasından şüpheleniyorsanız muhakkak bir avukat yardımı ile öncelikle suç duyurusunda bulunun sonrasında KVKK md.7’de yer alan _”Bu Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel veriler resen veya ilgili kişinin talebi üzerine veri sorumlusu tarafından silinir, yok edilir veya anonim hâle getirilir.” _ hüküm gereğince yatırımcıların, kişisel verilerinin Thodex’ten silinmesi için ilk olarak veri sorumlusu olan Koineks Teknoloji A.Ş’ye başvurmaları gerekmektedir.

Şirketin mevcut durumu işbu başvurunun olumsuz sonuçlanacağını göstermekte ise de yatırımcıların ikinci olarak Kişisel Verileri Koruma Kurul’una şikayet hakları da bulunmaktadır.

Yapılacak şikayet akabinde Kurul şikayet konusu hukuka aykırılığın giderilmesine karar verir ve sair şartların varlığı halinde şirket aleyhine idari para cezasına da hükmedebilir.

Mağduriyetinizi gidermek için yapacağınız iş ve işlemlerde başkaca hak kayıplarına uğramamak için mutlaka bir avukat vasıtasıyla hakkını aramanızı önemle tavsiye ederiz.

Thodex Mağdurları İçin Hukuki Yollar