MANŞET

Yabancılar Hukuku | Asal Hukuk

Yabancılar Hukuku | Asal Hukuk

Yabancı ülke vatandaşlarıyla ilgili bir devletin ülkesine gelen yabancılar için uyguladığı mevzuattan oluşan hukuk dalıdır.
Yabancılar Hukukunun temelinde esasında mütekabiliyet ilkesi vardır. Dolayısıyla Yabancı ülke vatandaşlarına Türkiye’de uygulanacak olan hukuk kuralları bir parça da o yabancı ülke vatandaşının tabiyetinde bulunduğu ülkeye göre de değişiklikler arz etmektedir.

Yabancılar Hukuku alanında “yabancı”, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vatandaşlık bağı bulunmayan kişiyi ifade eder. Başka devletlerin vatandaşları, mülteciler, sığınmacılar, vatansızlar yabancı olarak nitelendirilmektedir.

Yabancılar hukukunda uygulamada müvekkillerin İstanbul avukat olarak beklentileri genellikle, oturma izni, çalışma izni, çifte vatandaşlık ve yabancıların gayrimenkul edinmesine ilişkin olmaktadır. Bunun dışında uluslararası boşanma davası, velayet davası, miras davası; uluslararası ticaret hukuku – şirketler hukuku davaları, yabancı ülkelerden verilmiş olan mahkeme kararların tanıma ve tenfizi talep edilmektedir.

Yabancılar Hukuku | Asal Hukuk

Yabancılar Hukuku bağlamında, büromuzca sunulan hukuki hizmetler şu şekildedir:

Türkiye’de yaşayan yabancıların oturma (ikamet) izni alınması için resmi merciilere başvuruların yapılması ve sürecin takip edilmesi.
Yabancılara Türk Hukuku ve yasal mevzuat hakkında bilgilendirme ve danışmanlık hizmetleri sunulması.
Türkiye’de yaşayan yabancıların Türk Vatandaşlığı kazanma durumunun değerlendirilmesi ve yasal mevzuatta aranan koşulların gerçekleşmesi halinde resmi merciilere başvuruların yapılması ve sürecin takip edilmesi.

Türkiye’de yaşayan yabancıların çalışma izni alabilmesi için resmi merciilere başvuruların yapılması ve sürecin takip edilmesi.
Türkiye’de yaşayan yabancıların ikamet tezkeresinin uzatılması için resmi merciilere başvuruların yapılması ve sürecin takip edilmesi.
Türkiye’de yaşayan yabancıların haklarının her türlü ihlali halinde, gerekli davaların açılması ve dava sürecinin takip edilerek neticelendirilmesi.
Yabancıların Türkiye’de mülk edinmesi hakkında yasal mevzuat çerçevesinde bilgilendirme ve danışmanlık hizmetleri sunulması.

Türkiye’de yaşayan yabancıların boşanma ve aile hukuku davalarının açılması ve dava sürecinin takip edilerek neticelendirilmesi.
Türkiye’de yaşayan yabancıların evlenmeleri hakkında yasal mevzuat çerçevesinde bilgilendirme ve danışmanlık hizmetleri sunulması.
Türkiye’de yaşayan yabancıların milletlerarası özel hukuktan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu anlaşmalardan saklı haklarının korunması sebebiyle, gerekli davaların açılması ve dava sürecinin takip edilerek neticelendirilmesi.

Yabancılar Hukuku Avukatı Florya kategorisinde en çok başvuru alan alanların başında siyasi haklar gelmektedir. Siyasi haklarda temel olarak yabancıların devler işleri kapsamında nasıl bir katılımda bulunacakları ile alakalı genel hükümler belirlenmektedir.

Bu genel hükümlerin hukuki temeli;

Verilen siyasi hakların da bazı temel hükümlere bağlı olduğu ve eğer o hükümler yerine getirilirse kullanılabileceğinin de ayrıca dile getirilmesi gerekir.
Bazı istisnaların dışında yabancıların siyası haklardan istifade etme hakları bulunmamaktadır.

Seçme ve seçilme hakkının yabancı kişiler tarafından kullanılmasına izin verilmez.

Bu alanda kişisel başvurulardan ziyada hukuki manada temsil edilerek başvuru yapmanızın daha nitelikli ve sorunsuz olacağı da eklenmelidir.

Yabancıların Edinebileceği Haklar

Seyahat – İkamet Hak ve Özgürlüğü,
Sözleşme Yapma Hakkı,
Basın Özgürlüğü,
Dernek Kurma ve Üye Olma Özgürlüğü,
Kişi Dokunulmazlığı,
Yabancıların Türkiye’de Çalışması,
Çalışma İzni,

Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma,
Türk Soylu Yabancıların Çalışma İzin ve Hakları,
Yabancı Sermayeli Şirket Kurma Şirketlere Ortak Olabilme Hakkı,
Yabancıların Sosyal Güvenlik Hakları,
Eğitim Hak ve Özgürlüğü,
Gayrimenkul Edinme Hakkı,
Miras Hakkı

Asal Hukuk Bürosu olarak yabancılar ve vatandaşlık hukuku alanlarında profesyonel danışmanlık hizmetleri sunuyoruz.

İkamet izni çeşitleri 6458 sayılı kanunda düzenlenmiş olup, bu izin türleri;

a) Kısa Dönem İkamet İzni,
b) Aile İkamet İzni,
c) Öğrenci İkamet İzni,
d) Uzun Dönem İkamet İzni,
e) İnsani İkamet İzni,
f) İnsan Ticareti Mağduru İkamet İzni şeklindedir.

Türkiye’de bağımsız olarak çalışacak yabancılara ise Türkiye’de en az 5 yıl kanuni ve kesintisiz ikamet etmiş olmaları koşuluyla Bakanlıkça bağımsız çalışma izni verilebilir.

4817 sayılı Kanunla yabancıların çalışma iznine ilişkin olarak bazı istisnai haller sayılmış olup, söz konusu istisnai hallerde yabancılara çalışma izni verilebileceği belirtilmiştir.

Yabancıların çalışma izni başvuru şekli, yabancının Türkiye’de ikamet iznine sahip olup olmadığına göre farklılık göstermekte olup, Türkiye’de geçerli en az 6 aylık ikamet izni bulunan yabancıların çalışma izni başvuruları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na; Türkiye’de geçerli en az 6 ay süreli ikamet izni bulunmayan yabancıların ise çalışma izni başvuruları ise bulundukları ülkelerdeki Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları’na yapılmaktadır.

Sadece Türk Vatandaşlarının yapabileceği Avukatlık, Noterlik, Eczacılık vb. meslekler ise yasaklı mesleklerden sayılmakta olup, söz konusu mesleklere ilişkin yapılan çalışma izni başvuruları kabul edilmemektedir.

Mevzuatımızda Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, Uluslararası İşgücü Kanunu, Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu ve Yabancılara İkinci El Taşıt Satışı Hakkında Kanun gibi çeşitli kanun, ilgili yönetmelik ve düzenlemeler bulunmaktadır.

Yabancılar Hukuku; Vatandaşlık Hukuku, Şirketler Hukuku, İhracat ve İthalat Hukuku, Aile Hukuku, Miras Hukuku, İş Hukuku, Turizm Teşvik Hukuku gibi pek çok hukuk dalı ile ilgili olması sebebiyle bir karma hukuk dalıdır.

Yabancılar Hukuku | Asal Hukuk

İstanbul avukat ve hukuki danışmanlık, İstanbul’da hukuki ve adli konularda avukatlık hizmeti vermekteyiz. İstanbul’un ilçeleri Yabancılar Hukuku Avukatı Adalar, Yabancılar Hukuku Avukatı Arnavutköy, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Ataşehir, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Avcılar, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Bağcılar, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Bahçelievler, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Bakırköy, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Başakşehir, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Bayrampaşa, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Beşiktaş, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Beykoz, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Beylikdüzü,

Vatandaşlık Hukuku Avukatı Beyoğlu, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Büyükçekmece, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Çatalca, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Çekmeköy, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Esenler, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Esenyurt, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Eyüpsultan, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Fatih, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Gaziosmanpaşa, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Güngören, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Kadıköy, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Kağıthane, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Kartal, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Küçükçekmece, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Maltepe, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Pendik, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Sancaktepe, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Sarıyer,

Yabancılar Hukuku | Asal Hukuk
Yabancılar Hukuku | Asal Hukuk

Vatandaşlık Hukuku Avukatı Silivri, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Sultanbeyli,Vatandaşlık Hukuku Avukatı Sultangazi, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Şile, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Şişli, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Tuzla, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Ümraniye, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Üsküdar, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Zeytinburnu ilçelerinde ve tüm İstanbul ilçelerinde hukuki hizmet vermekteyiz. Marmara bölgesi, çevre iller Vatandaşlık Hukuku Avukatı Edirne, Vatandaşlık Hukuku Avukatı Tekirdağ , Vatandaşlık Hukuku Avukatı Kocaeli , Vatandaşlık Hukuku Avukatı İzmir , Vatandaşlık Hukuku Avukatı Ankara gibi illerden avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmetimiz için bize ulaşabilirsiniz.

Türkiye ve Uluslararası miras davalarında Partner avukatlarımız ve hukuk bürolarımız arayıcılığıyla ;

Yabancılar Hukuku Afganistan , Vatandaşlık Hukuku Avukatı Almanya ,Vatandaşlık Hukuku Avukatı ABD Birleşik Devletleri Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,Vatandaşlık Hukuku Avukatı  Andorra Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,Vatandaşlık Hukuku Avukatı Arnavutluk Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , Avustralya Yabancılar Hukuku Hukuku Avukatı avukatı,  Avusturya Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,Azerbaycan Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı avukatı, Bahamalar Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , Bahreyn Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,Belçika Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,Beyaz Rusya Yabancılar Hukuku  Avukatı Birleşik Arap Emirlikleri Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,Bosna Hersek Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , Brezilya Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,  Bulgaristan Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,  Çin Halk Cumhuriyeti Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,

Fransa Yabancılar Hukuku  Avukatı ,Guatemala Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , Gürcistan Yabancılar Hukuku  Avukatı ,Hırvatistan Yabancılar Hukuku Avukatı ,Hindistan Yabancılar Hukuku Avukatı ,  Hollanda Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,  Irak Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,  İngiltere Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , ı İran Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,  İrlanda Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,  İspanya Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , İsrail Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı,

İsveç Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , İsviçre Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,  İtalya Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,  İzlanda Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , Jamaika Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , Japonya Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , Kanada Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , Karadağ Katar Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , Kazakistan Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , Kenya Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,  Kırgızistan Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,Kıbrıs Cumhuriyeti Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,  Kiribati Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , Kolombiya Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,Komorlar Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , Macaristan Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,

 Pakistan Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , Romanya Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , Ruanda Yabancılar Hukuku Avukatı ,  Rusya Federasyonu Yabancılar Hukuku Avukatı ,Suudi Arabistan Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,Tunus Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,Türkiye Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı,Türkmenistan Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı,

Yabancılar Hukuku Avukatı Uganda Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı ,  Ukrayna Yabancılar Hukuku Avukatı , Yeni Zelanda Yabancılar Hukuku Avukatı ,Yunanistan Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Avukatı , ülkelerdeki yurttaşlarımıza ülkemizdeki miras hukuku alanlarındaki dava süreçlerine destek olmaktayız.

Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku alanındaki sorularınız için whatsapp hattımıza sorunuzu iletin yetkili tecrübeli Vatandaşlık Hukuku avukatlarımız 24 saat içinde yanıt verecektir.

Yabancılar Hukuku | Asal Hukuk

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu