MANŞET

Yeni Airbnb Yasası 2024

Yeni Airbnb Yasası - Turizm Konutu Plaketi

Yeni Airbnb Yasası 2024

Yeni Airbnb Yasası – Turizm Konutu Plaketi

Yasa tasarısına göre, turizm konutu belgesi alan dairelere bir turizm konutu plaketi verilecek. Statüye sahip evlerin girişine bu plaketin asılması zorunlu olacak. Bu plaketi asmayan konut sahipleri para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

2 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 7464 sayılı Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (“Airbnb Yasası”) turizm amaçlı kiralamalara ilişkin yeni düzenlemeler ve yaptırımlar öngörmektedir. Airbnb Yasası’nın izin belgesi ve izinsiz kısa dönem turizm kiralama ile ilgili düzenlemeleri 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

Buna ek olarak, kanunun uygulanması için usul ve esasları düzenlemek adına Kültür ve Turizm Bakanlığı (“Bakanlık”) tarafından 28 Aralık 2023 tarihinde Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Faaliyetlerinin Düzenlenmesine İlişkin Yönetmelik (“Yönetmelik”) çıkarılmıştır.

Kanuna göre konutların her ne amaçla olursa olsun yüz gün ve daha kısa süreli olarak kiralanmaları “turizm amaçlı kiralama” olarak kabul edilmektedir. Diğer yandan, konutların turistik amaçlarla da olsa yüz günden fazla kiralanmaları bu yasanın kapsamı dışındadır.

Yeni düzenlemenin yürürlük tarihinden önce turizm amaçlı kiralama faaliyetine başlayanların 01.01.2024 tarihinden itibaren 1 ay içinde Bakanlığa izin belgesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bu kapsamda, başvuranlar izin belgesi talepleri sonuçlanana kadar faaliyetlerine devam edebileceklerdir. En fazla üç ay sürecek değerlendirme süreci sonunda başvurusu reddedilenler artık faaliyette bulunamayacaktır. Ancak başvurunun reddinden önce yapılan kira sözleşmeleri için kullanıcıların hakları sözleşme sonuna kadar devam edecektir.

Yeni Airbnb Yasası’na göre turizm konutu olmadan kısa süreli bir kiralama sözleşmesi yapılırsa ev sahibine ilk seferde 100.000 TL para cezası verilir. Devamında aynı durumun devam etmesi halinde verilecek ceza da arttırılmaktadır. Bunun dışında turizm konutuna sahip olan belgelerin plaket aldığından bahsetmiştik. Evlerin girişlerine alınan bu plaketlerin asılmaması halinde ev sahiplerine yine ilk seferde 100.000 TL para cezası verilir.

Airbnb Nedir?

Airbnb ev sahiplerinin konaklama yerlerini (ev, daire, villa, oda vb.) kısa süreli olarak kiralamalarını sağlayan bir online platformdur. Bu platform aracılığıyla seyahat edenler, dünya genelinde çeşitli konaklama seçeneklerini bulabilir ve rezervasyon yapabilirler. Ev sahipleri de evlerini boş olduğu zamanlarda kiraya vererek ek gelir elde edebilirler.

Airbnb yüzde kaç alıyor?

Ev sahibi ve Airbnb tarafından aksi kararlaştırılmadıkça deneyimlerde %20 hizmet bedeli alıyoruz. Bu bedel, çoğu deneyime sorumluluk sigortası sağlamak da dâhil olmak üzere sunduğumuz ürünler, hizmetler ve desteğin maliyetlerini karşılamak için alınmaktadır.

Yeni Airbnb Yasası 2024

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu