MANŞET

Yurtdışında Bulunan Eşten Boşanma

Yurtdışında Bulunan Eşten Boşanma

Eşim Yurtdışında Boşanmak İstiyorum. Eşinizin yurt dışında olması, boşanma davası açmanızı engellemez. Boşanma davası açabilmek için, Türk Medeni Kanunu’nun belirlediği şartlar yerine getirilmelidir. Bunlar, evlilik birliğinin zedelenmesi nedeniyle dava açma hakkına sahip olmak ve bu durumu kanıtlamaktır.

Yurt Dışında Yaşayan Eşten Nasıl Boşanılır?

Anlaşmalı Boşanma Davası: Yurtdışında yaşayan ve Türkiye’de anlaşmalı boşanmak isteyenler, avukat aracılığıyla mahkemeye başvurabilir ve mahkemenin belirlediği duruşma gününde hazır bulunarak tek celsede boşanabilirler.

Çekişmeli Boşanma Davası : Yurtdışında yaşayan ve Türkiye’de çekişmeli boşanmak isteyenler, avukat aracılığıyla mahkemeye başvurabilir. Çekişmeli boşanma davaları daha uzun süren davalardır.

Ben Türküm ancak eşim yabancı, yurt dışında yaşıyoruz. Türkiye’de boşanma davası açabilir miyim? Evet, taraflardan birinin Türk olduğu durumlarda yurt dışında ikamet edilse dahi Türkiye’de dava açılabilmesi mümkündür.

Davalıya Yurtdışı Tebligatı Yapılması

Davalıya tebligat yapılması oldukça önem arz eden bir işlemidir. Tebligat yapılırken usul kurallarına uyulmalıdır. Aksi takdirde usulsüz yapılan tebligatlar muhatap için bir hukuki sonuç doğurmayacaktır. Tebligatlar tarafların hukuki süreçten haberdar olmasını sağlar. Dolayısıyla davalı taraf yurt dışında bulunsa dahi hukuki süreçten haberdar olmalıdır. Bu durum da tebligat ile sağlanır.

Yurtdışında Boşandım Ama Türkiyede Halen Evli Gözüküyorum?

Yabancı ülke mahkemelerince verilen kararların Türkiye’de uygulanabilmesi için Türk Mahkemelerince verilecek tanıma ve tenfiz kararına ihtiyaç bulunmaktadır. Yabancı bir mahkemeden alınan boşanma kararının da Türkiye’de uygulanabilmesi ve geçerli olabilmesi için tanıma tenfiz davası açmak gerekmektedir.

Tanıma Tenfiz Davası Açmazsam Ne Olur? (2024 )

Dava açmadığınız takdirde, Türk hukuku bakımından eski eşinizle hâlâ evli görünmeye devam ettiğiniz için birbirinizin yasal mirasçısı olursunuz. Diğer bir deyişle, tanıma tenfiz davası açmadığınız takdirde boşandığınız eşiniz sizin mal varlığınız üzerinde hak iddia edebilir.

Yurtdışında Bulunan Eşten Boşanma

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu