Cumartesi, Şubat 27, 2021

İLETİŞİM ⇒  0545 381 08 26

Ana Sayfa AİLE VE BOŞANMA HUKUKU Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti

Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti

Evlenmemiş Çiftlerin Hakları ve Çocuğun Durumu

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu uyarınca evlilik ancak resmi nikahın varlığı halinde kurulmuş sayılmaktadır.

Bu nedenledir ki Medeni Kanun ile tanınan ve evlilik devam ederken eşlere yüklenen sorumluluklar ile evliliğin sona ermesi halinde doğan sonuçlar ve elde edilecek hakların talep edilebilirliği ancak resmi nikahın bulunması durumunda söz konusu olmaktadır.

Bu durum ülkemizde dini nikah veya imam nikahı olarak adlandırılan ancak hukuken geçerliliği olmayan şekillerde görülebilmekle birlikte çiftler herhangi bir şekilde resmi nikah yapmaksızın birlikte bir yaşam sürebilmektedirler.

Bu birliktelikler devam ederken çiftlerin çocuğu olması halinde bu çocuklar hukuk sistemimizde evlilik dışı çocuk olarak kabul edilirler.

Evlilik Dışı Çocuk İçin Nafaka Talep Edilebilir mi?

Evlilik dışı doğan çocuğun nafaka alabilmesi mümkün. Ancak bunun için baba ile arasında soy bağı ilişkisi kurulması gerekiyor.

Bu da Medeni Kanun’a göre ‘tanıma’ veya ‘babalık davası’ ile oluyor. Çocuk ile baba arasındaki soy bağının mahkemece belirlenmesini anne ve çocuk isteyebilir

Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti
Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Velayeti

Evlilik dışı çocuğun velayeti

Çocuk evlilik dışında doğduysa Türk Medeni Kanunu’nun 337. maddesi uyarınca velayet anaya aittir.

Anne ve babanın evli olmadığı durumda çocuk annenin soyadını taşır.

Ancak anne küçük, kısıtlı veya ölmüşse hakim çocuğun menfaatine göre velayeti babaya verir.

Eğer baba hukuken tespit edilmemişse çocuğa vasi atanır.

Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti kime verilir?

Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti anneye aittir.

Şayet anne küçük, kısıtlı, ölmüş ya da velayet kendisinden alınmışsa hakim, çocuğun menfaatine göre, vasi atar veya velayeti babaya verir.

Evlilik dışı doğan çocuğun kimliği nasıl çıkarılır?

Evlilik dışı doğan çocuk noterde düzenlenecek tanıma senedi ile babası tarafından tanınmaktadır.

Bu işlem yapıldıktan sonra tanıma senedi ile nüfusa gidilir ve çocuk babanın nüfusuna tescil edilir. Baba bizzat nüfusa giderek kayıt sırasında da çocuğu tanıyabilir

Evlilik dışı doğan çocuğun velayetini baba alabilir mi?

Çocuğun evlilik dışı doğduğu durumlarda baba babalık davası açamaz, anne babalık davası açabilir.

Evlilik dışı doğmuş olan çocukla babası arasında tanıma veya babalık hükmü sonucunda soybağı kurulduğu durumlarda babaya velayet hakkı verilebilir ancak çocuğun yararı göz önünde bulundurulmak zorundadır

 

Önceki İçerikİrtikap Suçu Nedir?
Sonraki İçerikHakaret Suçu Nedir

SON EKLENENLER