Ana SayfaİCRA İFLAS HUKUKUKambiyo Senedinde Uygulanan Faiz Oranı

Kambiyo Senedinde Uygulanan Faiz Oranı

Kambiyo Senedinde Uygulanan Faiz Oranı

Vergi Usul Kanununa göre alacak veya borçlar esas itibariyle mukayyet değerle değerlenmektedir.

Ancak vadesi gelmemiş senede bağlı alacak ve borçların değerlemesinde, banka, banker ve sigorta şirketleri dışındaki mükellefler, isterlerse reeskont uygulayarak alacak ve borçlarını değerleme günündeki iskonto edilmiş değerlerine göre değerleyebilmektedirler.

Vergi Usul Kanunu’nun 285 inci maddesine göre; vadesi gelmemiş alacak senetlerini değerleme gününün kıymetine irca eden mükellefler vadesi gelmemiş borç senetlerini de aynı işleme tabi tutmaya mecburdurlar.

Banka ve bankerler ile sigorta şirketleri alacak ve borçlarını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının resmi iskonto haddi ve muamelelerinde uyguladıkları faiz haddiyle değerleme gününün kıymetine irca etmek zorundadırlar.

Senede bağlı alacakların ve borçların değerleme günündeki kıymetlerine irca edilmesi sırasında senet üzerinde faiz nispetinin belli edilmediği hallerde T.C. Merkez Bankasının resmi iskonto hadlerinin uygulanması yasal bir zorunluluktur.

Kambiyo nedir kısaca tanımı?

Kambiyo, para ya da para yerine geçen belgeler’in değiştirilmesi işlemidir. Para alım ve satımı ile ilgili işlemleri kapsar.

Bunun yanında Kambiyo İktisat literatüründe “döviz”,”efektif” anlamlarında da kullanılmaktadır.

Kambiyo senetlerinin isimleri nelerdir?

Kambiyo SenetleriKambiyo senetleri, kıymetli evrakın tüm özelliklerine sahip şekilde alacak hakkı veren kıymetli evraklardır.

Türk Ticaret Kanunu‘na göre kambiyo senetleri, poliçe, bono ve çektir.

Kambiyo senetlerinde faiz ne zaman başlar?

Senette TTK.nun 688. maddesinde düzenlenen zorunlu unsurlardan tanzim tarihi bulunmamaktadır.

Böylece anılan senedin kambiyo senedi niteliği bulunmadığından, alacağa B.K.nun 101/2. maddesi hükmüne göre vade tarihinden itibaren yasal faiz uygulanması gerekir.

Kambiyo gider vergisi ne kadar?

Resmi Gazete‘de yayımlanan karara göre, kambiyo işlemlerinde uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı binde 2’den yüzde 1’e çıkarıldı.

Yapılan açıklamada, alınan tedbirlerin koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini en aza indirme amacıyla devreye sokulduğu ifade edildi.

Kambiyo Senedinde Uygulanan Faiz Oranı
Kambiyo Senedinde Uygulanan Faiz Oranı

Kambiyo senetlerinde tedavül kabiliyeti nedir?

Tedavül kabiliyeti kambiyo senetlerini adi senetlerden ayırmaktadır.

Bunun sağlanabilmesi de kambiyo senetlerinin temel ilişkiden bağımsız olmasına bağlıdır.

Buna “soyutluk” ya da “illetten mücerret olma” denir.

Kambiyo Senetlerinin tahsilatı ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız ,bizi arayarak icra hukuk büromuzdaki icra avukat ‘larımızdan destek alabilirsiniz.

İstanbul ‘daki En İyi İcra Avukatı için iletişim numaralarımızdan yada mail adreslerimize  mail yollayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Kambiyo senedine dayalı icra takibi başlatmak için hukuku destek alabilirsiniz.

SON EKLENENLER

%d blogcu bunu beğendi: