Ana SayfaSİGORTA HUKUKUSigorta Hukuku Nedir

Sigorta Hukuku Nedir

Sigorta Hukuku Nedir

Sigorta Hukukuna ilişkin düzenlemeler 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’muzda yer almaktadır.

Sigorta hukuku, sigortacılık faaliyetleriyle ilgili bulunan işletmelerin çalışma esaslarını düzenleyen hukuk kurallarının bütününü teşkil etmektedir.

Sigorta hukuku, sigortacının bir prim karşılığında kişinin para ile ölçülebilir menfaati ile ilgili zarar doğuran bir tehlike veya rizikonun oluşması halinde, bunu tazmin etmeyi ya da para

ödemeyi yani ekonomik sonuçlarına katlanmayı üstlendiği sözleşmeler ve sigorta sözleşmelerinden doğan hak ve yükümlülüklerin yer aldığı bir özel hukuk dalıdır.

Sigorta Hukuku Nedir

Sigorta, kişilerin hayatta karşılaşacakları tehlikelerin zarar ve masraf doğuran sonuçlarından kendilerini korumak için önceden tedbir alma ihtiyacından doğmuştur.

 

Sigorta poliçelerinin uygulanabilir olması için tüm unsurların bir arada olması gereklidir.

Bir sigortayı sigorta hukuku kapsamında güvenceye alabilmek için,

• Sigortacı,
• Sigorta edilen
• Sözleşme
• Riziko, risk, olay
• Prim miktarı,
• Sigortadan elde edilecek olan ve parayla ölçülebilen menfaat,

Bir sigorta poliçesinin yapılabilmesini ve oluşabilecek risklerden sonra sigortalıya tazminatın ödenebilmesi için zorunludur.

Sigorta hukuku, yapılan sigorta anlaşmalarında sözleşmede yer alan hükümler doğrultusunda karar alınmasına kaynak teşkil etmektedir.

SON EKLENENLER

%d blogcu bunu beğendi: