MANŞET

Florya Avukat

Florya Avukat

Boşanmak için ne kadar para lazım 2021?

Çekişmesiz davalar yani her iki tarafın ortak kararı ile açılan anlaşmalı boşanma davalarında 2021 yılı itibariyle 45 TL başvuru harcı ödenmesi gerekiyor.

Diğer masraflar da dahil olduğunda ödenmesi gereken rakam, avukatsız 500-600 TL civarında oluyor. Çekişmeli davalarda ise bu rakam, 1000 TL’ye kadar yükselebiliyor.

Boşanma davası açmak için ne kadar para gerekli?

Asliye Mahkemelerine takip edilen davalar için alt sınır 4.080,00-TL’dir. Bu ücret boşanma davaları için de uygulanmaktadır. 2021 yılı boşanma davası ücreti min. 4.080,00-TL ile 20.000,00 –TL arasında değişiklik göstermektedir.

Florya Avukat

Anlaşmalı boşanma davası ne zaman açılır?

Boşanmak isteyen eşlerin son 6 aydan beri ikamet ettikleri yerdeki aile mahkemesinde boşanma davası açılabilir.

Tek celsede boşanmak için ne yapmalı?

Tek celsede boşanmak için her şeyden önce her iki tarafın da boşanmaya razı olması gerekir. Yani taraflardan biri boşanmak istiyorsa diğer tarafla bu konuda anlaşmalıdır. Eğer taraflardan biri boşanmak itemiyorsa dava çekişmeli bir dava olacak ve yarılama süreci uzun sürecektir.

Avukatsız anlaşmalı boşanma nasıl olur?

Boşanma davalarında veya başkaca davalarda avukat tutma zorunluluğu yoktur. Taraflar kendileri de boşanma davası açmak suretiyle işlemlerini yürütebilirler.

Boşanma mahkemeye gitmesem ne olur?

Boşanma davasına gitmemenin hukuki bir yaptırımı bulunmamaktadır. Ancak davayı açan kişinin mahkemeye gitmemesi sonucunda dava düşebilir.

Kendisine dava açılan kişinin davaya katılmaması ise dava sürecini uzatabilir.
Davalı boşanmak istemiyor ise davaya katılmayarak dava sürecini uzatabilir ancak bu bir çözüm değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu