EN SON EKLENENLER

Dış Ticaret Ve Gümrük Hukuku

Dış Ticaret Ve Gümrük Hukuku 

Gümrük hukukuna ilişkin uyuşmazlıklar, gümrük ve kaçakçılık mevzuatına ilişkin hükümler başta olmak üzere, idari yargı alanını da ilgilendiren ve çözümü, ciddi bir hukuki uzmanlık gerektiren uyuşmazlık türüdür.

Gerek gümrük idarelerinin işlemlerine karşı hukukçular dışında ilgililer veya temsilcileri tarafından gerçekleştirilen itiraz ve dava yollarının doğru uygulanması çok da mümkün değildir. Yanlış itiraz ve davalar ilgililerin yüksek oranda idari para cezaları ödemesine veya hürriyeti bağlayıcı ceza almasına neden olabilmektedir.

Dış Ticaret ve Gümrük Hukukunun tanımından önce gümrük kavramının tanımlanması gerekmektedir. Gümrük; “Bir ülkeye giren veya bir ülkeden çıkan mal veya eşya üzerinden alınan vergi” yi ifade etmektedir. Bu kapsamda dış ticaret ve gümrük hukuku; gümrük konusu malların devlet tarafından denetlenmesi hususunda ortaya çıkan uyuşmazlıklara çözüm bulan hukuk dalıdır.

Maalesef günümüzde Gümrük Hukuku uyuşmazlıkları gümrük müşavirlerince çözümlenmeye çalışılmakta ve günden güne avukatların faaliyet alanından çıkartılmaktadır.

Oysa ki dış ticaret hukuku ve gümrük hukuku uyuşmazlıkları hukuki sorunlar olup avukatlar tarafından çözümlenmesi gerekmektedir. Hukuk büromuz Gümrük Hukuku ve Dış Ticaret konularında profesyonel destek sağlamaktadır.

Gümrük Avukatı Kime Denir?

Gümrük Kanunu ve dış ticaret ilişkilerinden doğan uyuşmazlıklarda hukuki danışmanlık ve davaların takibini sağlayan avukata gümrük ve dış ticaret avukatı denilmektedir.

Dış Ticaret ve Gümrük Hukuku Avukatı Ne İş Yapar?

Dış Ticaret ve Gümrük Hukuku Avukatı gümrük hukukuna ilişkin mevzuat kapsamında bulunan uyuşmazlıklarda hukuki yardım sağlar. Bu hususta gümrük hukuku avukatının hukuki yardım sağladığı işlere;

Gümrük uygulamaları hakkında üretici, ithalatçı ve ihracatçı şirketlere genel hukuki danışmanlık ve dava takibi işlemleri,

Uluslararası taşımacılık hususunda çıkan uyuşmazlıkların çözümü,
Gümrük vergileri konusunda çıkan uyuşmazlıkların çözümü,
Uluslararası teslim ve ödeme şekilleri hususunda çıkan uyuşmazlıklar,
Gümrük Kanunu kapsamında her tür danışmanlık hizmeti,
Muafiyetler ve yatırım teşvikleri hakkında hukuki danışmanlık,
Geçici depolarda ve antrepolarda bulunan eşyalarla ilgili gerekli işlemlerin yerine getirilmesi,
Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında belirtilen kaçakçılık fiilleriyle ilgili cezai işlemlere ilişkin davaları yürütmektedir.

Dış Ticaret ve Gümrük Hukuku hizmet kapsamı

Uluslararası alım ve satımlar,
Bayilik, imtiyaz ve acentelik sözleşmeleri,
Finansman teknikleri,
Gümrük işlemlerinin yapılması,
Kredi anlaşmalarının sağlanması,
Sözleşmelerin istenen dilde hazırlanması,
Sermaye artırımları ve azaltılması işlemleri,
Leasing ve factoring sözleşmeleri,
Yurtdışı yatırım danışmanlığı,
Banka teminat mektupları,
Ödeme ve teslim şekilleri,
Uluslararası ticaret hukukundan doğabilecek uyuşmazlıkların çözümü gibi birçok konuda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Gümrük mevzuatı son derece dağınık ve değişken olup, ithalat veya ihracat işlemleri sırasında idari ihtilafların (gümrük vergisi, idari para cezası tahakkuku vb.) sıklıkla ortaya çıktığı görülmektedir. Bu ihtilaflara doğru şekilde ve zamanında müdahale edilmesi ile mükelleflerin hak kayıplarına uğramalarının önüne geçilmektedir.

Mükellef müvekkillerimizin hakları sadece bu konularda uzman ve deneyimli olan gümrük hukuku kadromuzun Vergi ve İdare Mahkemelerinde açtıkları davalar suretiyle en iyi şekilde korunmaktadır.

Ayrıca, idari ihtilaf kapsamını aşan usulsüzlük veya yasaya aykırılıklar ortaya çıktığında ise 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nun resmi evrakta sahtecilik hükümleri mükelleflerin karşısına çıkabilmektedir. Bu takdirde ise kamu davaları açılarak mükellef müvekkillerimiz adına Asliye Ceza veya Ağır Ceza mahkemelerinde ilgili davalar başarıyla takip edilmektedir.

Haksız rekabet,
Şirket yönetimi,
Uluslararası distribütörlük anlaşmaları,
İmtiyaz, bayilik, acentelik sözleşmeleri,
Kredi anlaşmaları,
Tüketicin korunması,
Sermaye artırımları ve azaltılması işlemleri,
Hisse senetleri ve tahvilleri ile ilgili işlemler,
Yurtdışı alacak takibi,
Yurtdışı yatırım danışmanlığı,
Gümrük işlemlerinin yapılması,
İhracat tahsillerinin denetlenmesi,
İthalat işlemlerinin yapılması,
Sözleşmelerin istenilen dilde hazırlanması,

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu