EN SON EKLENENLERSİGORTA HUKUKU

SGK Dul Yetim Aylığı Şartları

SGK Dul Yetim Aylığı Şartları

Ölüm aylığı ölen sigortalı kişinin eşine, çocuklarına, anne ve babasına bağlanabilir. Ölüm aylığı halk arasında dul aylığı, yetim aylığı gibi isimlerle de bilinmektedir.

SGK Dul Yetim Aylığı Şartları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çalışan dul kadın babasının emekli maaşını alabilir mi?

Eşi vefat eden kadın veya erkek, eşinin emekli maaşını alabilir. Buna dul maaşı denir. Babası vefat eden çocuklar ise babalarının emekli maaşından faydalanabilir.  Kadınların yetim maaşı alabilmesi için boşanmış ya da evlenmemiş olması gerekir.

Babadan maaş alan kızın sigortalı çalışabilir mi?

4a ssk ve ya 4b bağkur kapsamında anne ya da babasından dolayı yetim aylığı alan çocuklardan lisede okuması şartıyla 20 yaşını tamamlamamış, üniversitede okuması şartıyla 25 yaşını tamamlamamış ve yetim aylığı alırken 4a ssk kapsamında sigortalı işe giren ve çalışmaya devam edenlerin yetim aylığı artık kesilmeyecek.

Ölen babasının maaşının kızı yüzde kaçını alır?

Eğer dul kadın ölen babadan maaş bağlanması konusunda tek hak sahibi ise babadan kızına kalan emekli maaşı bağlama oranı %50’den aşağı olamaz. Yani vefat eden kişi 2000,00 TL emekli aylığı alıyorsa ve dul kişi tek başına ölüm maaşını alacaksa alacağı emekli aylığı 1000,00 TL altında olamaz.

Boşanan kadın babasının maaşının yüzde kaçını alır?

Anne hayatta değilse boşanan kadın; 1600 * %50 = 800 TL. babasından aylık alabilecektir. Çalışırken vefat edenlerin; SGK’ lı ise 5 yıl ve 900 gün prim (Yaşlılık, ölüm ve malullük sigortaları) , Emekli Sandığı ve Bağkur’ lu ise 1800 gün prim bildirmiş olması gerekmektedir.

Sigortalı bir işte çalışırsam yetim aylığım kesilir mi?

Yetim aylığı 5434 sayılı emekli sandığı kanununa göre bağlanmış ise öğrenciliği devam eden erkek yetimlerin 25 yaşına kadar aylıkları kesilmez. Bağlanmış olan aylıklar 5510 sayılı kanuna göre bağlanmış ise sigortalı olarak çalışması halinde aylıkları kesilir.

Sigortalı çalışırken yetim aylığı alınır mı?

18 yaşını bitirene kadar, lise ve dengi öğreniminde 20, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayan sigortalı çalışan yetim aylığı alabilmektedir.

Özetle yüksek öğrenime devam etme şartıyla, 25 yaşına kadar sigortalı olsanız da yetim aylığı kesilmemektedir.

Çalışan kadın ölen babasının maaşını alabilir mi?

Kendisi emekli veya çalışıyor ise babadan maaş alamaz.

Ama babası emekli sandığında ise kadın bekar, SSK’lı veya Bağ-kur’lu ise alabilir. Kadın devlet memuru veya emekli sandığı emeklisi ise vefat etmiş emekli sandığı anne veya babasından yetim aylığı alamaz.

Yetim maaşı anneden kesilir mi?

Kız çocukları evlendiklerinde yetim aylığı kesilir.

Ancak, anne babanın statüleri farklı ise örneğin anne 4/b’li, baba 4/a’lı ise çocuğu her iki yetim aylığını da tam alır.

SSK yetim aylığı alan erkek çocuğu aylığını anneye devredebilir mi?

Emekli Sandığı Kanunu kuralları bağlamında yetim aylığı alan çocuklar 18 yaşını dolduruncaya kadar şartsız, orta öğrenimde okuyorlarsa 20, yükseköğrenimde okuyorlarsa 25 yaşını dolduruncaya kadar aylık alabilirler. Yani, yetim çocuk aylıktan çıktığında aylığı dul anne veya dul babaya belli oranda devreder.

SGK Dul Yetim Aylığı Şartları

Yetim maaşı ne kadar 2021?

DUL AYLIĞI NE KADAR 2021

1500 TL dul yetim maaşı alanlar 2021 Ocak’ta 125 TL zam, 1600 TL alanlar 2021 Ocak’ta 133 TL zam, 1700 TL alanlar 2021 Ocak’ta 150 TL zam, 2000 TL alanlar 2021 Ocak’ta 167 TL zam alacak.

Yetim maaşı nasıl kesilir?

Yetim malul ve engelli çocukların aldıkları maaşlar ise yeni bir işe girdiklerinde kesiliyor. Yetim engelli erkek çocuğunun engel oranının %60’a indiğinin tespit edildiği durumlarda da aldığı maaş kesilmektedir. Yetim ve engelli kız çocukları ise engel oranları %60’ın altında olsa da maaşları devam etmektedir.

Yetim aylığı evlenince hemen kesilir mi?

Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının on iki aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir.

Ancak 12 aylık süre dolmadan evlilik son bulursa bu süreçte kesilen aylık tekrar bağlanmaz.

SGK Dul Yetim Aylığı Şartları

Ölüm aylığı ne kadar 2021?

Ocak ayında yüzde 25 hisse oranına göre en düşük ölüm aylığı ek ödeme ile birlikte 453 lira olacak, yüzde 75 hisse oranına göre de en yüksek ölüm aylığı ek ödeme dahil 5.202 lira olacak.

E devletten yetim maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Dul ve yetim maaşı başvurusu e-Devlet üzerinden, SGK’nın il ve ilçelerde bulunan şubelerinden veya ALO 170 numaralı çağrı merkezinden yapılabilir.

Ancak başvuru yapacak kişiler başvurularını e-Devlet sistemi üzerinden daha kolay ve hızlı şekilde yapabilir. Başvurular ölüm belgesinin alınmasının ardından yapılabilir.

Boşanmış kadın annesinin sigortasından faydalanabilir mi?

Boşanan ya da dul olan kız çocukları yaşları ne olursa olsun anne-babadan yetim aylığı alabilirler, ama sağlık hizmetinden yararlanamazlar.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz 0212 909 21 61 nolu telefondan büromuza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu