Google Unutulma Hakkı

Unutulma hakkı, İnternet ortamında niteliği itibariyle hukuka uygun olan içeriğin kaldırılması veya erişime kısıtlanmasını talep etme hakkıdır. Unutulma hakkını, kişilik haklarının korunmasına ilişkin temel talep hakkından ayıran unutulma hakkının yöneldiği içeriğin İnternet ortamında bulunmasının hukuki ve meşru bir sebebinin olmasıdır

Google unutulma hakkı nasıl kullanılır?

Arama motoru sonuçlarında kendisi hakkında çıkan verilerin silinmesini isteyen kişi, ilk olarak arama motoru şirketine bu talebini iletmelidir. Talep sonrası eğer arama motoru şirketi olumsuz yanıt verdiyse ya da herhangi bir yanıt vermediyse Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na başvuru yapılabilir.

Unutulma hakkı hangi mahkeme?

Unutulma hakkı, Türkiye’de ilk olarak Yargıtay, sonrasında Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kararlarla tanınmıştır.
Unutulma hakkı kişilerin manevi varlıklarını geliştirmelerine bir fırsat vermek açısından devletin pozitif yükümlülüğünün bir sonucudur.

AYM Bireysel Başvuru Kararı 3 Mart 2016 – N.B.B. Kararı [2013/5653]

Google’a İçerik Kaldırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Google arama motoru sonuçlarının kaldırılması için ilgili sekmeler üzerinden talepleri kabul etmektedir. Bu talepler üzerine değerlendirme yapıp uygun gördüğü talepler neticesinde alan adlarını arama motoru sonuçlarından kaldırmaktadır.

Google özellikle kişinin izni bulunmayan uygunsuz veya mahrem kişisel görselleri, kişinin rızası olmadan üretilen sahte pornografik içerikleri, çıkar amaçlı içerik kaldırma, uygulamalarına sahip sitelerdeki ilgili içerikleri, finansal, tıbbi ve resmi kimlik bilgilerini, zarar vermek amacıyla kişisel bilgilerin ifşa edilmesi olarak tanımlanan kişisel bilgi toplama içeriklerini arama motorundan talep üzerine kaldırıyor.

O halde unutulma hakkı kapsamında Google’ın bazı içerik kaldırma talep formlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Google AB Gizlilik Gereği İçerik Kaldırma Talep Formu,
Kişisel Bilgilerin Başka Bir Google Ürününden Kaldırılmasını Talep Formu,
Eski İçeriği Kaldırma,
Kişisel Bilgileri Kaldırma,
İçeriği Google’dan Kaldırma,

Google Unutulma Hakkı